Egy 10 cm hosszú,2 cm sugarú kör keresztmetszetű,1200 menetes tekercsben 1,5 A erősségű áram folyik. Mekkora maximális forgatónyomaték hat arra a 4 cm2 keresztmetszetű, négyzet alakú keretre, melyet a tekercs belsejébe helyeztünk?

ha benne 800 mA erősségű áram folyik?

2017. febr. 5. 22:32
 1/1 Minekvan ***** válasza:

A 10cm hosszú tekercs belsejében felételezünk egy homogén állandó É-D pólusú mágneses teret. Ennek a térerejét a H=(n*I)/L képlet adja, ahol n=1200menet,I=1,5A,L=0,1m. H=1200*1,5/0,1=18000A/m.

A kiszámolt térerő mágneses indukciót gerjeszt, melynek nagysága B=u*H, u a levegő permeabilitása, táblázati érték 4*pi*10^-7. B=0,0226 Tesla. Ebben a térben helyezkedik egy keret formájú vezető, amin 0,8A egyenáram folyik. Gondolom, hogy a keret egy 2cmx2cm négyzet és a szimetria tengelyvonala körül foroghat a tekercs szelvényében.Ekkor csak azok a vezetők jutnak szerephez, amelyek forgásközben metszik a mágneses erővonalakat, tehát a mi esetünkben l= 2x2cm-es vezető ("alsó és felső"), az ilyen konstrukciónál F=I*B*l erő ébred, behelyettesítve az értékeket F=0,8*0,0226*0,04=7,232^10-4 N.

Az eredő maximális nyomaték M=F*2*r= 7,232^10-4*2*0,01=1,446^10-5 Nm.

2017. febr. 7. 14:42