Mekkora áram folyik át azon a 2 [m] hosszú 4 [mm2] keresztmetszetű vas rúdon, melynek két vége között 0,5[V] feszültségkülönbség mérhető?


2017. dec. 2. 21:09
 1/2 anonim ***** válasza:
73%

A vas fajlagos ellenállása 20 °C-on 0,0971 Ω*mm²/m.

Ez azt jelenti, hogy 20 °C-on, 1 m hosszú, 1 mm² keresztmetszetű vas ellenállása 0,0971 Ω.


Minél hosszabb, annál nagyobb az ellenállása. 2 m hossz esetén 2-szer ekkora az ellenállás, azaz 0,1942 Ω.


Az ellenállás, a keresztmetszet növekedésével, csökken. 4 mm² 4-szerese 1 mm²-nek, tehát az ellenállás 1/4-e lesz, azaz 0,04855 Ω.


Az áramerősség (I) a feszültséggel (U) egyenesen, az ellenállással (R) fordítottan arányos.

I = U/R = 0,5 V / 0,04855 Ω = 10,29866 A(mper) áramerősség alakul ki, azaz a válasz:

≈ 10 A.

2017. dec. 2. 21:46
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

R=ρ*L/A, (Si mértékegységben).

ρ:Fajlagos ellenállás (most a vasé kell):

[link]

(második találatban ottvan)

I=U/R

2017. dec. 2. 21:46