Jól kezdtem el? Ammónia disszociációja. Az egyensúly beállta után a molekulák összkoncentrációja 0, 0960mol/dm3, és a gázelegy átlagos moláris tömege 10,625g/mol. Az ammónia hány %-a disszociált, és mennyi az egyensúlyi állandó értéke?


A moláris térfogatból mit tudok kiszámolni ebben az esetben?

A koncentrációból fel írtam egy egyenletet:y-2x + x + 3x = 0,0960


Ez helyes?



2017. dec. 10. 16:08
 1/5 anonim ***** válasza:

azztapitsa, megkérdezhetem milyen szakos vagy?:D

nálunk gépészmérnökin is van pár szép dolog, de ez kötél:D

2017. dec. 10. 17:19
 2/5 A kérdező kommentje:
Kémia specializáció 12.évfolyam
2017. dec. 10. 18:33
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

2 NH3 <--> N2 + 3 H2


M(NH3)= 14+3=17 g/mol

M(H2) = 2 g/mol

M(N2)= 14 g/mol


A disszociált rész 1 rész nitrogén + 3 rész hidrogén

(1*14+3*2)/4 = 5 g/mol a disszociált rész átlagos móltömege

ha x rész az átalakulatlan : x*17+(1-x)*5=10,625 ( levezetését nem írom le)

x=0,46875 ez az NH3 móltörtje

(1-0,46875)/4=0.1328125 N2 móltörtje

0.1328125*3= 0.3984375 H2 móltörtje


ellenőrzés: 0.46875 + 0.1328125 + 0.3984375 = 1


kell egy táblázat (itt ez nagyon ronda lesz, a // a függőleges vonal



......................................//.NH3...//...N2..//..H2

n disszociáció előtt (mol).............//y...//....0....//..0

n átalakul/keletkezik (mol)............//y-2x...//..x...//3x

n disszociáció után, egyensúlyban (mol)//0,46875//0.1328//0.3984



Az N2 kétszerese alakult át : 0.1328*2

0.46875 = y-2x

x= 0.1328

y= 0.734375


c[NH3]/y =68,83%



Kd = [dissz. ]/ [átalakulatlan]

Kd = [N2] * [H2]^3 / [NH3]^2


Kd := [N2]*[H2]^3/[NH3]^2 = 0,03823 = 3,823 *10^-2 mol^2/L^2

2017. dec. 10. 20:00
 4/5 A kérdező kommentje:
Először is köszi a választ. Azt a részt nem értem hogy a molok összegének miért 1-nek kell lennie. Illetve te az az összkoncentrációt fel sem használtad, ami nekem furcsa. A N2-nek miért a kétszerese alakult át?
2017. dec. 11. 20:18
 5/5 anonim ***** válasza:

A móltörték összege mindig 1 . ( mint ahogy a százalékok összege 100% )


Az összes koncentrációt nem is értem.

Abból max az állapotot lehet levezetni, de akkor nem hívjuk koncentrációnak.


Normál állapotban 1 mol gáz 24,5 dm3 .


Ennek így nem sok értelme van, de max ezt lehet kihozni belőle

pV=nRT

V= 0,001 m3

n= 0,96 mol

T=298 K ( mondjuk ez marad 25°C )

R=8.314 j/molK

ebből p= 2,378*10^6 = 23,78 bar vagy 1 baron t=-148°C szóval ez rossz irány


Szóval nem értem ezt a fogalmat hogy "molekulák össz koncentrációja" . Miben ? mi az oldószer ? mi a mátrix ? mi amiben vannak a molekulák,de maga nem molekula ? nem hiányzik onnan egy szó ?

2017. dec. 11. 21:57