Izzó szén és vízgőz reakciójával képződő gázelegy háromféle gázt tartalmaz,100 cm3-ét nátrium-hidroxid-oldaton vezetik át, ekkor a térfogata 5 cm3-el csökken, számítsuk ki az eredeti gázelegyben a gázok térfogatát?

Sziasztok, tudnátok nekem segíteni ebben a feladatban? Odáig értem, hogy 5 cm3 a CO2, de a többi gáz térfogatát, hogyan kell kiszámolni?

2017. nov. 26. 16:51
 1/2 anonim ***** válasza:

A másik két gáz a H2 és a CO


Reakció egyenlet:


Fő reakció

H2O + C = H2 + CO


Mellékreakció

H2O + CO = H2 + CO2


Tehát a mellékreakció 5%-ban megy végbe


A mellékreakció terméke: 5 cm3 CO2 és hozzá 5 cm3 H2 = 10 cm3


Fő reakció termékei:

100-10 = 90 cm3 --> 90/2 = 45 cm3 H2 és 45 cm3 CO


eredeti gázelegyben a gázok térfogata:

5 cm3 CO2

45 cm3 CO

50 cm3 H2

2017. nov. 27. 21:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Most már értem, köszönöm a választ! :D
2017. dec. 1. 21:00