Hány tömeg% szenet tartalmaz az 5 mol szén-dioxidból és 5 mol metánból álló gázelegy?

Ez a házifeladatunk és nem értem. Azt mondta a tanár, hogy benne lesz a holnapi dolgozatba és egyszerűen nem tudok rájönni, hogy kell megoldani.

2015. okt. 19. 18:12
 1/2 anonim ***** válasza:

1 mol CO2 - ben 1 mol C van

1 mol CH4 - ben 1 mol C van


5 mol CO2 - ben 5 mol C van

5 mol CH4 - ben 5 mol C van


5+5= 10 mol szén van az elegyben


m (elegy) = m (CO2) +m(CH4)


m(CO2)= n(CO2)*M(CO2)

M(CO2)= 12+2*16 = 44g/mol

n(CO2)=5 mol

m(CO2)= 5 * 44 = 220 g


M(CH4) = 12+4= 16 g/mol

m(CH4)= 16*5= 80 g

m(elegy)=220+80=300 g


m(szén)=n(szén)*M(szén)= 10*12=120 g



300 g elegyben 120 g szén : 120/300*100%= 40%

2015. okt. 19. 20:31
 2/2 anonim ***** válasza:

Ugye azt tudjuk, hogy egy mol CO2 (szén-dioxid) tömege 44 g. Akkor 5 molé ötször ennyi, azaz 44*5=220g.

A CH4 (metán) 1 moljának tömege 16g, 5 molé 16*5=80g


Tehát: ez a gázelegy 220g CO2-t és 80g CH4-t tartalmaz.

A gázelegy össz tömege: 220+80=300g


A kérdés, hogy hány tömeg% szénatomot tartalmaz az elegy. Nézzük anyagonként:

1) CO2: 1 mol szén-dioxidban van 1 mol szénatom, ami 12g. 5 mol szén-dioxidban akkor 5 mol szénatom van, ami 12*5=60g C.

2) CH4: 1 molban 1 mol C => 5 molban 5 mol C. Az 5 mol C tömege megint csak 60g.


Nézzük a végső számítást:

Adatok:

Van összesen 120g C-atom az elegyben (60g a metánból, 60g a CO2-ból).

Az elegy össztömegét korábban kiszámoltuk: ez 300g.


Tömeg%= szénatomok tömege : elegy tömege *100 = 120/300*100=40%.

2015. okt. 19. 20:55