Termokémia segítség? Egyszerűen nem jönnek ki a megoldások! Levezetitek nekem?


1.Hány % meddőt (éghetetlen szennyezőanyagot) tartalmazott az a kőszén, melyből 25,0 kg-ot elégetve 697,5 MJ hő szabadul fel? (Delta kH(Co2(gáz))=-394 kJ/mol)


2.Számítással határozd meg, hogy az azonos tömegű acetilén és a propán közül melyik gáz tökéletes elégetésekor és hányszor több hő keletkezik! (Delta kH(C3H8(gáz))=-105 kJ/mol, deltakH(c2h2(gáz))=+227 kJ/mol, deltakH(h2o(gáz)) =-242 kJ/mol)


3.Számítással határozd meg, hogy azonos térfogatú benzin ill. etanol égetésekor mikor és hányszor több hő keletkezik! (Tételezzük fel hogy a benzin csak oktánból áll) (deltakH(c3h18)=-372 kJ/mol, deltakH(c2h5oh)=-278 kJ/mol, deltakH(h2o)=-242 kJ/mol, benzin sűrűsége=0,800 g/cm3, etanol sűrűsége=0,789 g/cm3)


4.A PB gázpalack töltősúlya 15,0 kg. A gázelegy 40,0 tömeg%-a propán, 60 tömeg%-a bután. Számítással hazározd meg, hogy mennyi hő szabadul fel a gázelegy elégetésekor! (DeltakH(c3h8)=-105 kJ/mol, deltakH(c4h10)=-144 kJ/mol, deltakH(h2o)=-286 kJ/mol)



A megoldások:

1.15,0%

2.4,0%-kal több a propánnál

3.a benzinnél 1,64-szer több

4.-744 MJ



Előre is köszönök szépen minden segítséget!



2017. nov. 26. 16:01
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

C + O2 = CO2


n= 697,5 kJ *1000/394 kJ/mol = 1770 mol szén égett el

m=n*M

M= 12 g/mol

m=1770*12=21243 g = 21,243 kg

21,243 kg / 25 kg = 0,85 = 85% szén

Meddő tartalom = 15%

2017. nov. 27. 21:28
 2/2 anonim ***** válasza:

2.

Hess tétel

[link]

a reakcióhőt nem csak megmérni, hanem a képződéshőkból ki is lehet számítani: a termékek anyagmennyiségekkel (együtthatókkal) szorzott képződéshőinek összegéből kivonjuk a kiindulási anyagok anyagmennyiségekkel (együtthatókkal) szorzott képződéshőinek összegét.


2/a

2 C2H2 + 5 O2 = 4 CO2 + 2 H2o + dH


Az elemek képződéshője: 0


2 * 227 kJ + 5*0 = 4*-394 kJ/mol + 2*-242 kJ/mol +dH


ez 1 mól acetilénre vonatkozik


2/b ugyan így ki tudod számolni 1 mól propánra is


2/c mindkettőt át kell számolni tömegre, pl: 1000 g-ra

2/d el kell osztani a egymással a két eredményt

2017. nov. 27. 21:39