Matekból ki jó? (szöveges feladatot nem tudom megoldani értelmezési problémáim vannak)


A feladat:

öt egymást követő egész szám közül az első három négyzetének összege egyenlő az utolsó kettő négyzetének összegével. Melyek ezek a számok?



2017. dec. 6. 19:08
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a középső szám x, akkor az 5 szám:

x-2, x-1, x, x+1, x+2


Írjuk fel az egyenletet:


(x-2)^2+(x-1)^2+x^2 = (x+1)^2 + (x+2)^2


Bontsuk fel a zárójeleket:


(x^2-4x+4)+(x^2-2x+1)+x^2 = (x^2+2x+1)+(x^2+4x+4)


3x^2-6x+5 = 2x^2+6x+5


x^2 = 0


Azaz x=0, az 5 szám:


-2,-1,0,1,2

2017. dec. 6. 19:23
 2/8 anonim válasza:

Ha jól értelmeztem, akkor az egyenlet:

a^2+(a+1)^2+(a+2)^2=(a+3)^2+(a+4)^2

Ezt PhotoMath-szal számold ki, azt ennyi. Remélem segítettem!

2017. dec. 6. 19:25
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat van mégegy ezt lécci ne oldja meg senki csak magyarázza el hogy hogyan kell :) (akár más számmal nekem mindegy)

Egy autónak 90 km kellet megtennie egyenletes sebességgel. Ha 4 km/h-val gyorsabban ment volna 15 perccel hamarabb ér célba. Mekkora volt a sebessége? (a v a sebesség az s az út a t meg az idő eddig jutottam :/ és elv v=s/t na de innen hogyan tovább?

2017. dec. 6. 20:02
 4/8 anonim ***** válasza:

"Egy autónak 90 km kellet megtennie egyenletes sebességgel. Ha 4 km/h-val gyorsabban ment volna 15 perccel hamarabb ér célba. Mekkora volt a sebessége? (a v a sebesség az s az út a t meg az idő eddig jutottam :/ és elv v=s/t na de innen hogyan tovább?"


Van egy 'v' sebességed.

Ezzel a sebességgel 90/v ideig tart az út.


Innen próbáld folytatni:

4-el gyorsabban ment volna, azaz (v+4) lenne a sebesség, akkor mennyi ideig ment?


Az első idő és a második idő között milyen egyenletet tudsz felírni?

(Ne felejtsd el, hogy a sebesség km/h ezért a két idő órában jön ki, tehát a 15percet is át kell váltani órára.)

2017. dec. 6. 20:06
 5/8 A kérdező kommentje:

[link]

valamit elrontottam :/

2017. dec. 6. 21:05
 6/8 anonim ***** válasza:

Olvasd el, amit írtam:


"tehát a 15percet is át kell váltani órára."


Ha beírod, hogy t-15, akkor biztos, hogy semmi értelmes nem fog kijönni.


Nem számolhatod a sebességed km/h-ba az időt meg percbe.

Közös mértékegységet kell használnod.


t1=90/v

t2 = 90/(v+4)


t1 = t2+0,25


90/v = 90/(v+4) +0,25


Felszorzol a nevezővel, kapsz egy másodfokú egyenletet, megoldod és szép egész szám fog kijönni.

2017. dec. 6. 21:52
 7/8 anonim ***** válasza:

Az első feladat megoldásának csak a felét írta le a válaszoló. Ugyanis:


A feladat szerint

(a - 2)^2+ (a - 1)^2 + a^2 = (a + 1)^2 + (a + 2)^2


Átrendezve és csoportosítva

a^2 = [(a + 1)^2 - (a - 1)^2] + [(a + 2)^2 - (a - 2)^2]


A szögletes zárójeles értékek a nevezetes szorzat miatt (fölösleges a zárójeleket felbontani)

a2 = 4a + 8a

a2 = 12a

Nullára rendezve és kiemelve

a(12 - a) = 0

Ebből a gyökök

a1 = 0

a2 = 12


Így a két megoldás

-2, -1, 0, 1, 2

10, 11, 12 és 13, 14


DeeDee

********

2017. dec. 8. 00:13
 8/8 anonim ***** válasza:

Itt rontottam el:


"3x^2-6x+5 = 2x^2+6x+5


x^2 = 0 "


Helyesen:


x^2-12x=0

x(x-12)=0


vagyis x=0 és x=12 a megoldások

2017. dec. 8. 10:22