Hogy kell kiszámolni egy négyzetalapú gúla "a" oldalát?

2 ilyen feladatot is kaptunk és természetesen nem csináltunk ilyen feladatot az órán... Olyat csináltunk csak, hogy pl. a "b" oldalt kerestük, vagy a felszínt, vagy a térfogatot. Most meg kaptunk 2 olyan feladatot is, hogy megvan adva a térfogat és a "b". Hogy számoljam ki, amikor minden képletben benne van az "a" és mindenhol 2 ismeretlenem van??? Utálom a matekot!!! Segítsetek kérlek!

2017. dec. 6. 14:23
 1/3 anonim ***** válasza:

Az a oldalon a négyzet egyik oldalát érted, a b oldalon meg ami felfelé megy?

Minden gúla térfogata az alapterület szorozva magassággal osztva hárommal. A tiéd alapterülete a^2, tehát ebben az esetben T = a^2*m/3. Innen a magasság kifejezhető m = 3T/a^2.

A négyzet átmérője √2*a, hiszen Pitagorasz-tétellel az átmérő négyzete egyenlő a^2+a^2 = 2*a^2. Az a oldal, a b oldal és a magasság közötti összefüggést úgy lehet levezetni, ha a gúla felső csúcspontjából húzol lefelé egy egyenest: ez a négyzetalap közepét éri el merőlegesen, és így kapsz egy fél átmérő (√2/2*a), illetve magasság (m) befogójú, b átfogójú derékszögű háromszöget. Újfent Pitagorasz-tétellel: (√2/2*a)^2 + m^2 = b^2. Tehát a^2/2 + m^2 = b^2.

Ide beírhatod azt, amit az elején m-re felírtunk. És akkor már egy olyan egyenletet kapsz, amiben csak a, b meg T szerepel. Úgyhogy a-t már ki tudod fejezni könnyen a b meg a T segítségével.

2017. dec. 6. 14:50
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, azt.
2017. dec. 6. 15:04
 3/3 anonim ***** válasza:
Akkor csináld úgy, ahogy írtam. És azért ellenőrizd le a képleteket, mert itt csak fejből és gépelve írtam hirtelenjében őket. Mondjuk ahogy elnézem, ez egy másodfokú egyenletre vezet végül. Egészen pontosan a^2-re nézve lesz a végső egyenlet másodfokú. De megoldóképlettel azt is meg tudod oldani simán elvileg. ;)
2017. dec. 6. 15:12