Hogyan kell kiszámolni, hogy mennyi a helyi idő és a zónaidő Szentpéterváron, ha New Orleansban 15 óra 15 perc van?


2017. dec. 3. 13:11
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy mennyire jutottál a témában. Hosszú leírni, ha annyira, amennyit leírtál; vagyis, semennyire.


A Föld egy-egy szélességi köre (mivel kör) 360°-ból áll.

Egy nap 24 órából áll.

Így 360:24=15°-onként 1 óra a különbség; 1-1 órás sáv-szélesség 1-1 időzóna.


Megállapodás szerint az Egyesült Királyságbeli London egyik városrészében, Greenwichben, a csillagvizsgálón áthaladó hosszúsági kör a 0°-os, ehhez rendelik a 0-s időzónát is.

A hosszúsági kör az időzóna közepén van, és mivel 1 időzóna 15°-os, tőle keletre is és nyugatra is 7,5°-ig tart ez az időzóna.

Mivel a Föld nyugatról keletre forog, látszólag keleten kel a Nap, és minél keletebbre van egy hely, annál korábban. Tehát kelet felé haladva egyre korábban van, például, reggel, és reggelen belül, például, 7 óra.


1-1 órányi váltást a kiszámolt 15°-os időzóna jelent.


Ha egy hely 3°-ra van keletre Greenwichtől, akkor egyezik az ideje Greenwich-el, mert az az időzóna 7,5°-ig tart.


Ha egy hely 30°-ra van keletre Greenwichtől, akkor melyik időzónában van?

A 0-s időzőna 7,5°-ig tart.

Az 1-es időzóna (ami szintén 15° szélességű) 7,5°-tól 22,5°-ig tart.

A 2-es időzóna (ami szintén 15° szélességű) 22,5°-tól 37,5°-ig tart. Ebbe az időzónába esik a 30°. Mivel keletebbre van, a 2. időzónában 2 órával korábban van minden időpont, mint Greenwichben. Ezt jelölik +2-es időzónának is. Vagyis, ha a 30°-ra keletre levő helyen délelőtt 10 óra van, akkor ez 2 órával több, mint Greenwichben, azaz ott ekkor még csak reggel 8 óra van.


Ha egy hely 30°-ra van nyugatra Greenwichtől, akkor melyik időzónában van?

A 0-s időzőna 7,5°-ig tart.

Az 1-es időzóna (ami szintén 15° szélességű) 7,5°-tól 22,5°-ig tart.

A 2-es időzóna (ami szintén 15° szélességű) 22,5°-tól 37,5°-ig tart. Ebbe az időzónába esik a 30°. Mivel nyugatabbra van, a 2. időzónában 2 órával későbben van minden időpont, mint Greenwichben. Ezt jelölik -2-es időzónának is. Vagyis, ha Greenwichben reggel 8 óra van, akkor a 30°-ra nyugatra levő helyen 2 órával kevesebb, mint Greenwichben, azaz ott ekkor még csak reggel (hajnali?) 6 óra van.


Látszik, hogy a +2-es és -2-es időzóna között 4 óra a különbség (10 óra, 6 óra.)

Ez matematikailag is helyes, előjeles értékek különbségét kell képezni.


Ha a korábbi helyhez (a korábbi = keletebbre lévő) képest nézzük a különbséget, akkor

(+2) – (-2) = 2 + 2 = 4. Azaz, bármely időpontban 4 órányival van több a keletebbre levő helyen.

Ha a későbbi helyhez (a későbbi = nyugatabbra lévő) képest nézzük a különbséget, akkor

(-2) – (+2) = -2 – 2 = -4. Azaz, bármely időpontban 4 órányival van kevesebb a nyugatabbra lévő helyen.


Ezek megtapasztalhatók, ha például TV-ben sport-, vagy kulturális eseményt közvetítenek, távoli helyről. Ott délután van, itt meg este. Vagy másik helyen este van, itt meg még kora délután.


Ahhoz, hogy megtudjuk, hogy egy hely melyik időzónában van, tudni kell a földrajzi szélességi koordinátáját.

Például, Madagaszkárbeli Antsirabe keletre, a 42°-os hosszúsági körön van. Ez melyik időzóna?

(42 - 7,5) / 15 = 2,3 ← a második időzóna keleti szélétől több, a harmadik keleti szélétől kevesebb (2 < 2,3 < 3), tehát a 3. időzónában van. És, mivel keletre van, + előjelű, azaz a +3-as időzónában van.


Ez, nem mindig számolható ki matematikailag. Ugyanis, egy-egy országot, vagy egy-egy összetartozó területet, nem osztanak szét más-más időzónába. Például, ha Magyarország olyan helyen lenne, hogy valahol a Duna-Tisza közén haladna át időzóna határ, nem lehetne megtenni, hogy Debrecenben reggel 8 óra van, Győrben pedig csak 7.

Ilyen okok miatt jónéhány helyen eltér az időzóna a számíthatótól. Ez látszik az időzóna térképen: [link] Jócskán vannak görbületek az elvileg egyenletes, függőleges osztó-vonalaknál.


Egy-egy hely földrajzi koordinátáit mutatja a Google-maps is → [link]


► Először próbáljunk számolni, a Google-maps adatai alapján.


New Orleans: -90°, azaz 90° nyugatra, Greenwichtől.

Számított időzóna: (90 – 7,5) / 15 = 5,5

Az 5. zóna távolabbi határát tehát meghaladja, a 6. zónában van. Mivel nyugatra van Greenwichtől, ezért az időzóna -6.


Szentpétervár: 30°, azaz 30° keletre.

Számított zóna: (30 - 7,5) / 15 = 1,5

Az 1. zóna távolabbi határát tehát meghaladja, a 2. zónában van. Mivel keletre van Greenwichtől, ezért az időzóna +2.


► Nézzük meg, hogy a számított zónákban vannak-e?

Ehhez használható, például, ez a lap: [link]

New Orleans: [link] A valóságban is (-6)-os időzóna.

Szentpétervár: [link] Hoppá! A valóságban (+3)-as időzóna. Itt már érvényesül az a gyakorlat, hogy a keletebbre levő, 3. időzónában levő fővároshoz, Moszkvához illesztik az időzónáját.

A már korábban linkelt időzóna térképen látható is, hogy szétterül a +3-as időzóna, hogy Oroszország egységes időzónában legyen. Függőleges piros vonalakkal berajzoltam a +2-es zóna elvi határait, és látszik, hogy jó volt a számolás, Szentpétervár (Saint Petersburg) abban lenne. ← [link]


Kiderült, hogy a számítás itt nem alkalmas.

New Orleans a (-6)-os, Szentpétervár a (+3)-as időzónában van.


► A feladat szerint New Orleansban 15:15 van.

Szentpétervárról nézve az időkülönbség (+3) – (-6) = 3 + 6 = 9 óra, azaz Szentpéterváron 9 órával több van. 15:15 + 9 = 24:15, vagyis következő nap 0:15 (15 perccel múlt éjfél) van.

Azaz, ha szombaton 15:15 van N.O.-ban, akkor vasárnap 0:15 van Sz.P.-on.


Ezt mutatja a már szintén linkelt időzóna konverter is: [link]

2017. dec. 3. 17:57