x^3(gyök x+1) = 16x(gyök x+1)
A válaszokat előre is köszönöm!
2017. nov. 22. 16:15
1/6 anonim válasza:
Először ki kell kötni, a gyök alatt nem lehet negytív szám,tehát x>=-1
Aztán leosztasz √(x+1)-gyel,(x nem =-1,megnézed hogy a -1 kielégíti-e az egyenletet.
Ezután marad:x^3=16*x
x^3-16*x=0
x*(x^2-16)=0
x*(x-4)*(x+4)=0
a zérushelyek közül a -4 nem eleme az értelmezési tartománynak,tehát 2 valós megoldása van
2/6 A kérdező kommentje:
köszi a választ, viszont a megoldás, hogy 3 gyöke van melyek összege 3 :/
2017. nov. 22. 18:49
3/6 anonim válasza:
ja tényleg 3 megoldás van,amikor leosztasz a gyökös mennyiséggel akkor nem oszthatsz 0val,tehát meg kell nézned hogy -1 megoldás-e,és ha behelyettesítesz akkor kijön hogy az is megoldás
4/6 A kérdező kommentje:
köszi!:)
2017. nov. 22. 19:16
5/6 anonim válasza:
Osztás helyett érdemes átrendezni.
x^3*gyök(x+1)-16x*gyök(x+1) = 0
kiemelhető x*(gyök(x+1)
x*gyök(x+1)*(x^2-16) = 0
Egy szorzat akkor 0, ha valamlyik tényezője 0-
Vagyis x=0
x=-1
x=4
x=-4
mind megoldások.
6/6 anonim válasza:
Igen, ahogy az előző kolléga írta, ezeket még össze kell vetni a kikötéssel.
-4 hamis gyök.