Hány megoldása van az egyenletnek?


x^3(gyök x+1) = 16x(gyök x+1)


A válaszokat előre is köszönöm!



2017. nov. 22. 16:15
 1/6 anonim ***** válasza:

Először ki kell kötni, a gyök alatt nem lehet negytív szám,tehát x>=-1

Aztán leosztasz √(x+1)-gyel,(x nem =-1,megnézed hogy a -1 kielégíti-e az egyenletet.

Ezután marad:x^3=16*x

x^3-16*x=0

x*(x^2-16)=0

x*(x-4)*(x+4)=0

a zérushelyek közül a -4 nem eleme az értelmezési tartománynak,tehát 2 valós megoldása van

2017. nov. 22. 18:40
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi a választ, viszont a megoldás, hogy 3 gyöke van melyek összege 3 :/
2017. nov. 22. 18:49
 3/6 anonim ***** válasza:
ja tényleg 3 megoldás van,amikor leosztasz a gyökös mennyiséggel akkor nem oszthatsz 0val,tehát meg kell nézned hogy -1 megoldás-e,és ha behelyettesítesz akkor kijön hogy az is megoldás
2017. nov. 22. 19:09
 4/6 A kérdező kommentje:
köszi!:)
2017. nov. 22. 19:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Osztás helyett érdemes átrendezni.


x^3*gyök(x+1)-16x*gyök(x+1) = 0


kiemelhető x*(gyök(x+1)


x*gyök(x+1)*(x^2-16) = 0


Egy szorzat akkor 0, ha valamlyik tényezője 0-


Vagyis x=0

x=-1

x=4

x=-4

mind megoldások.

2017. nov. 23. 09:51
 6/6 anonim ***** válasza:

Igen, ahogy az előző kolléga írta, ezeket még össze kell vetni a kikötéssel.

-4 hamis gyök.

2017. nov. 23. 09:53