Mi a megoldása ennek a logaritmus egyenletnek? lg (x-13) -lg (x-3) =1-lg2


Nem hiszem hogy jól csináltam meg, én igy gondolkodtam...:


lg(x-13)-lg(x-3)=lg10-lg 2

lg(x-13)-lg(x-3)=lg 5

lg x-13/x-3=lg 5 (* x-3)

x-13= 5x-3

-13=4x-3

-10=4x

-10/4= x



2016. nov. 5. 13:42
 1/4 dq ***** válasza:

A 4. sorban

> x-13 = 5x-3

HELYETT

> x-13 = 5x-15

áll, a vége is ennek megfelelõen módosul, amúgy jó, ahogy nézem.

(Írd be egy számológépbe hogy jó-e)

2016. nov. 5. 13:51
 2/4 dq ***** válasza:

Megjegyzés: Talán célszerû lehet rögtön a legelején felvinni az egész egyenletet a 10. emeletre, és akkor kevesebb lg szerepel benne:


> (x-13)/(x-3) = 10/2


(kivéve ha gyakorolni szereted hogy hogyan mozgasd a logokbe ki-be az értékeket)

2016. nov. 5. 13:55
 3/4 A kérdező kommentje:
És tényleg, ezer köszönet! :) Erre figyelnem kell, ha beszorzok nevezővel, akkor bekell az ötöt is, nem csak úgy odabiggyeszteni :)
2016. nov. 5. 13:59
 4/4 anonim ***** válasza:
Amennyibben valós megoldások kellenek, ne felejtsd el a "kikötéseket".
2016. nov. 5. 14:00