Nem hiszem hogy jól csináltam meg, én igy gondolkodtam...:
lg(x-13)-lg(x-3)=lg10-lg 2
lg(x-13)-lg(x-3)=lg 5
lg x-13/x-3=lg 5 (* x-3)
x-13= 5x-3
-13=4x-3
-10=4x
-10/4= x
2016. nov. 5. 13:42
1/4 dq válasza:
A 4. sorban
> x-13 = 5x-3
HELYETT
> x-13 = 5x-15
áll, a vége is ennek megfelelõen módosul, amúgy jó, ahogy nézem.
(Írd be egy számológépbe hogy jó-e)
2/4 dq válasza:
Megjegyzés: Talán célszerû lehet rögtön a legelején felvinni az egész egyenletet a 10. emeletre, és akkor kevesebb lg szerepel benne:
> (x-13)/(x-3) = 10/2
(kivéve ha gyakorolni szereted hogy hogyan mozgasd a logokbe ki-be az értékeket)
3/4 A kérdező kommentje:
És tényleg, ezer köszönet! :) Erre figyelnem kell, ha beszorzok nevezővel, akkor bekell az ötöt is, nem csak úgy odabiggyeszteni :)
2016. nov. 5. 13:59
4/4 anonim válasza:
Amennyibben valós megoldások kellenek, ne felejtsd el a "kikötéseket".