Egy hőszigetelt tartályban lévo CO2 gázt hírtelen összenyomunk eredeti térfogatának 14,4%-ra. Hányszorosára nő a nyomás?

Valaki tudna segíteni, hogy milyen képlettel tudnám kiszámolni?

2017. nov. 9. 17:20
 1/6 anonim válasza:

Ha még aktuális:


p1*V1k = p2*V2k (azaz V1 a kappadikon és V2 a kappadikon, csak itt nem formázható a szöveg)


ebből p2 = p1*(V1/V2)k (itt is kappadikon)


p1 =1 (az eredeti nyomást felvesszük 1-nek)

V1 = 1 (az eredeti érfogatot is felvesszük 1-nek, ezek lesznek a kiinduló értékek.)

Sűrítés után a V2 = 0,144*V1


A feladat kiírásban szerepel, hogy hőszigetelt tartályban van, ezért adiabatikus állapotváltozás fog végbemenni.

Az is meg van adva, hogy széndioxidról van szó, ennek az adiabatikus kitevője (kappa)

k= 1,31


A képletbe behelyettesítve:


p2 = 1*(1/0,144)1,31 (itt az 1,31 hatványkitevő)


p2 = 12,66325


Azaz a széndioxid nyomása ez esetben több, mint 12-szerese lesz az eredeti nyomásának.

2017. nov. 10. 12:38
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2017. nov. 10. 14:09
 3/6 A kérdező kommentje:
A válasz sajnos nem jó :/
2017. nov. 14. 21:50
 4/6 anonim ***** válasza:

"Egy hőszigetelt tartályban lévo CO2 gázt hírtelen összenyomunk"


Szerintem ez a mondat azt jelenti, hogy adiabatikus az állapotválzotás.


Vagyis


p1/p2 = (v2/v1)^(kappa)


CO2 lineáris molekula, azaz 5 szabadsági foka van. Így kappa = 7/5 = 1,4


v2 = 0,144*v1


p1/p2 = (0,144)^1,4


Azaz


p2 = 1/(0,144)^1,4 * p1


p2 = 15,076 * p1


A gáz nyomása 15 szörös lett.

2017. nov. 16. 09:19
 5/6 A kérdező kommentje:
köszönöm, ez a válasz már helyes :)
2017. nov. 16. 09:42
 6/6 anonim válasza:

Hát...? Hm... Én a széndioxid adiabatikus kitevőjét (1,31) ebből a táblázatból vettem:


[link]


És ugyanez a táblázat a szénmonoxidra ír 1,4-et.

Egyébként mindketten ugyanazokkal az összefüggésekkel dolgoztunk.

2017. nov. 18. 16:02