Helyezzünk pingponglabdát egy csövével lefelé tartott tölcsérbe. Ebben a helyzetben próbáljuk kifújni a labdát. Mit tapasztalunk? Miért? 16/L
Nem esik le.
A Bernoulli-törvényt igazoló kísérlet.
A pingponglabda mellett (és a tölcsér miatt kicsit felette) felgyorsul a levegő, ezért a nyomás csökken (ez a Bernoulli-tv.), ami miatt felfelé ható eredő erő jön létre.
Ez tartja fenn a labdát.
Az 1 válaszoló arra gondol, hogy ha fújnád a tölcsért, és lefelé fordítanád, akkor is fenn maradna a labda.
Azaz a fújt levegő szívóhatást fejt ki.
Ez egy látszólagos paradoxon.
Egyébként az ujjaddal is el tudod játszani. Nagyon erősen fújsz, majd odaérinted a mutatóujjad oldalát a szádhoz. Ekkor azt tapasztalod hogy az ujjadat szívja a szád. Ha merőlegesen próbálnád elvenni az ujjadat a szádtól, akkor erőt kéne kifejtened, érzed hogy ellenáll.
Én legalábbis el tudom játszani. (próbálkozz különböző erősségű levegőfújással, különböző méretű száj-lyukkal és különböző távolságra tarts az ujjad. Bár nekem az "erős levegő+közepes száj+hozzáér az ujjam" működik)
Valami olyasmi a magyarázata hogy a gyorsan haladó levegő nyomása kisebb mint az álló levegőé, és ezért a szívóhatás.
(Én nem vagyok teljesen megbékélve a válasszal.)
Na most akkor kipróbáltad vagy el tudod képzelni? A kérdésedben van: "Mit tapasztalunk? Miért?" Ha kipróbáltad volna, akkor csak a miértet kellett volna megkérdeznek, mert saját szemeddel láttad volna, mit tapasztalhatunk.
Kifejtésben is: "sejtem"... Próbáld ki! És ezt nem szemétkedésből, hanem mert ezzel tanulsz és ez lenne a fizika lényege, és ennek a hiánya miatt (is) tart ott a mai értelmiség, ahol...
Miért, te kipróbáltad?
Én el tudom képzelni: egyáltalán nem tapasztalunk semmi érdekeset. Pláne nem olyat, amihez a Bernoulli törvényt kéne alkalmaznunk. (ezt arra alapozom
És megpróbáltad kifújni? Nem tudod kifújni.
Ugyanez a hatás: hajts félbe egy papírlapot, csípd két ujjad közé a hajtást, és próbáld meg szétfújni a két felét. Nem fog menni, meglepő módon össze fognak nyomódni, ugyanis a gyorsabb levegő kisebb sűrűségű (Bernoulli), tehát a lap két oldalán levő sűrűbb levegő miatti nagyobb nyomás összenyomja a papírlap két felét.
Aki a képleteket szereti, annak mondhatnám, hogy egyketted ró vénégyzet konstans.
A kérdés a mozaik fizika tankönyvben taláható, az internetes oldalról másoltam ki, gondoltam szóról szóra szerepeljen, ha már az eredeti kérdés ez. Egyébként nem, nem próbáltam ki, mert nem tartottam olyan fontosnak egy feladatot, hogy ahhoz keressek egy tölcsért meg egy pingponglabdát. Helyette megoldottam még kérdéseket, nem hiszem, hogy emiatt buta vagy lusta lennék.
Mellesleg ne haragudj, de nem a fizika érdekel, úgyhogy szerintem érthető ha nem azzal töltöm az időmet, hogy kísérleteket próbálok ki. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!