Egy repülőgép vízszintes irányú köríven fordul. A géptörzs sebességes 800m/s. A szárny fesztávolsága 90 m. A szárnyvégek szögsebessége egyenlő, akerületi sebességek aránya 8:10. Mekkora a géptörzs centripetális gyorsulása?


A: 109,74 m/s^2

B: 137,17 m/s^2

C: 123,46 m/s^2

D: 121,93 m/s^2



2017. okt. 28. 12:35
 1/1 tatyesz ***** válasza:

Legyen a géptörzs távolsága a kör középpontjától r. Így az egyik szárnyvég r-45, a másik r+45 méterre van. A kerületi sebesség arányos a sugárral, ezért r-45 és r+45 aránya 8:10. Ebből kijön r=405 m.

A gyorsulás: v²/r=800²/405=1580 m/s². Ez nem jó. De ha a sebesség nem 800 m/s hanem 800 km/h=222,2 m/s, akkor v²/r=222,2²/405= 121,93 m/s², tehát D.

2017. okt. 29. 08:41