Valaki segítene ebben a matek példában?


2 a 26-odikon - 2 a 23-adikon

------------------------------ = x/9

2 a 26-odikon + 2 a 23-adikon


Bocsi h csak ilyen bénán tudtam kiírni. :)

Nekem -1 lett a megoldás...


2017. okt. 11. 18:22
 1/5 A kérdező kommentje:
a szaggatott vonal a törtet jelzi..
2017. okt. 11. 18:23
 2/5 anonim ***** válasza:

A számlálóból és a nevezőből is kiemelhető 2^23:


számláló: 2^23*(2^3-1)

nevező: 2^23*(2^3+1)


Látható, hogy ez a tört egyszerűsíthető 2^23-nal, tehát:


számláló: 2^3-1=8-1=7

nevező: 2^3+1=8+1=9


Tehát a végeredmény: 7/9, ez lesz az egyenlet baé oldala:


7/9 = x/9, erre 7=x a megoldás.

2017. okt. 11. 18:42
 3/5 anonim ***** válasza:

Ahogy az első válaszoló is írta:

[link]

2017. okt. 11. 18:47
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget! :)

Én így bontottam fel:

2 a 23-ikon * (1+2 a 3-ikon)

Eszembe nem jutott volna h másképp bontsam fel.


Ez a GeoGebra oldal meg nem is rossz! :)

2017. okt. 12. 16:46
 5/5 A kérdező kommentje:
ÓÓ én barom állat! :D Úgy csináltam ahogy az első válaszoló írta, azt nem h simán kiszámoltam volna inkább még tovább bonyolítottam magamnak.... Hogy lehetek ekkora mesüge? :D
2017. okt. 12. 16:53