Hogyan lehet meghatározni a paralelogramma két csúcsát?


Az ABCD paralelogramma két csúcsa A(3;-1; 4) és B(-2; 2; 1).

Az átlók metszéspontja K(2; 1; 3).



2017. szept. 30. 23:12
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]

A K pontra ezentúl P-ként fogok hivatkozni, mert csak ilyen ábrát találtam hirtelen.

Tegyük fel, hogy az A és B pont nem két szemközti, hanem két egymás melletti csúcsa a paralelogrammának, mer csak így lehet konkrét, ábrázolható eredményt kapni. Mivel adott az A pont és a P metszéspont is, ezáltal könnyedén meghatározható a D is. Ha felveszünk egy olyan vektort, ami az A-ból P-be mutat akkor ezt a P pontba beszúrva a D pontba fog mutatni. Ugyanezt meg lehet tenni a B-vel is, úgy meg meg lehet kapni a C csúcs koordinátáit.

Ennyi segítség elég?

2017. szept. 30. 23:57
 2/6 A kérdező kommentje:

Eddig eljutottam, lineáris kombinációval próbáltam meghatározni a csúcsokat.

Felírom az AP és BP vektort, felveszem a helyvektorokat.

Innen nem tudom hogyan tovább.


A megoldás egyébként ennyi, de sehogy sem jön ki...

C(1; 3; 2) D(6; 0; 5)

2017. okt. 1. 00:17
 3/6 anonim ***** válasza:

Helyvektor nem kell sehova. Nem igazán érdekel az minket, hogy az origóhoz képest hogyan helyezkednek el azok a pontok.

Ahogy írtam kell az A-ból P-be mutató vektor:

Az AP vektor: P-A=(2-3;1-(-1);3-4)=(-1;2;-1)

Ez annyit mond meg, hogy tulajdonképpen merre kell ellépnünk az A pontból, hogy a P-be jussunk. De mivel tudjuk, hogy a keresett C pont ráesik az A és P által meghatározott egyenesre, sőt ugyanolyan messze van a P-től mint az A, így azt is tudjuk, hogy ahogyan eljutottunk az A-ból a P-be ugyanúgy kell eljutnunk a P-ből a C-be is. Vagyis:

A C pont ebből: P pont + az AP vektor: C=(2+(-1);1+2;3+(-1)=(1;3;2)

2017. okt. 1. 02:13
 4/6 anonim ***** válasza:
Elírtam, a C-t felcseréltem a D-vel, szóval az előbbi eredmény a D-t határozza meg (ha az #1-ben linkelt ábrát nézzük).
2017. okt. 1. 02:19
 5/6 tatyesz ***** válasza:

A paralelogramma átlói felezik egymást.

K felezőpontja az AC szakasznak, és felezőpontja a BD szakasznak.

Felezőpont koordinátái = a szakasz végpontjainak koordinátáinak átlaga.


x=(x₁+x₂)/2

y=(y₁+y₂)/2

z=(z₁+z₂)/2


Pl C-re: C(x₂; y₂; z₂)

K(x; y; z)=(2; 1; 3)

A(x₁; y₁; z₁)=(3; -1; 4)


2=(3+x₂)/2, ebből x₂=1

.

.

.

stb

2017. okt. 1. 09:50
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2017. okt. 1. 17:04