Mi az inverze az arcsin ( (1/gyök x) - (1/2) ) függvénynek?

Az arcsin inverze a sin. Az argomentumból hogyan tudom kifejezni az x-et?

2017. szept. 30. 18:37
 1/4 anonim ***** válasza:

y = arcsin ( (1/gyök x) - (1/2) )

sin(y) = (1/gyök x) - (1/2)

sin(y) + 1/2 = 1/gyök(x)

1/(sin(y) + 1/2)=gyök(x)

x=1/(sin(y) + 1/2)^2


Az inverz függvény hozzárendelési szabálya: f^{-1}(x)=1/(sin(x) + 1/2)^2

2017. szept. 30. 19:15
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítségedet!

Lenne egy kérdésem. Az arcsin-nak ha veszem az inverzét, akkor az átkerül az y oldalára pozitív előjellel. Melyik azonosság, vagy szabály alapján?

2017. szept. 30. 19:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Az arkuszszinusz függvény a szinusz inverze, tehát ha úgy tetszik egyik megeszi a másikat és a változó marad hátra.


Tehát:

sin(arcsin(x))=x és fordítva:

arcsin(sin(x))=x


A példában, hogy eltüntessük arcsin-t szinuszt kell alkalmaznunk, viszont ha az egyenlet egyik oldalával megtesszük meg kell tenni a másikkal is. Innen jött az első lépés. Erre gondoltál a kérdésedben?

2017. szept. 30. 20:36
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, erre gondoltam, köszönöm szépen!

Ha a dom(f)-et keresem, akkor annyi az egész, hogy a gyök alatt nem lehet negatív szám. Mivel ez reciprok, nem lehet nulla. dom(f) x eleme R x>0. Ez így helyes?

2017. okt. 1. 09:46