Hogyan kell megoldani?
2017. szept. 30. 02:09
 1/4 anonim ***** válasza:

Sokszor az a célravezető, ha megkeresett az esemény komplementerét.

P(A) = 1-P(A komplementer)

illetve átrendezve:

P(A komplementer) = 1-P(A)


"dobások között legyen fej"


Ennek az a komplementere, hogy a dobások között nincs fej.

Annak a valószínűsége, hogy n dobás között nincs fej, azaz mindig írást dosz

(1/2)^n


P(A komplementer) = 1-P(A) = 0,1 = (1/2)^n


Ha n=3, akkor P(A komplementer) = 0,125

Tehát legalább 4-et kell dobni.

Ha n=3,

2017. szept. 30. 09:48
 2/4 A kérdező kommentje:

P(A komplementer) = 1-P(A)


itt azt nem értem,hogy a P(A)-t kiszámolva hozzá miért nem azt kell vizsgálni,hogy a dobások között van fej?


Ha a 0,9-del szeretném felírni,akkor hogyan nézne ki ?

tehát,ha P(A)=0,9


Sajnos nem értem azt a módszert ,amit fentebb írtál/írt.

2017. szept. 30. 13:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Számolhatsz azzal is, hogy van közte fej, de az baromi bonyolult.

Ha n-szer dobsz, és van közte fej, az így fordulhat elő:


pontosan 1 fej van közte

pontosan 2 fej van közte

...

pontosan n fej van közte.


Ezeknek a valószínűségét külön-külön kell kiszámolnod és összeadnod.

P(A) = P(1 fej van) + P(2 fej van) + ... + P(n fej van)


Például a

P(1 fej van)= n*(1/2)^1*(1/2)^(n-1)

P(2 fej van)= (n alatt a 2)*(1/2)^2*(1/2)^(n-2)


stb.

Na most képzeld el, hogy mindet felírod és összeadod. Nem nagyon fog menni.

De ez a P(A) valószínűség.


Szerencsére van egy ilyen összefüggés:

P(A) = 1- P(A komplementer)


A komplementere most az, hogy n dobásból nincs fej.

Ha P(A komplementert) könnyebben tudod kiszámolni, akkor érdemes így átírni. Most ez a helyzet.


P(A komplementert) egyszerűen (1/2)^n


P(A) = 1-(1/2)^n


P(A)>=0,9 -et akarod kiszámolni.


1-(1/2)^n >=0,9

átrendezve:

0,1>=(1/2)^n


Ez n=4-től teljesül.

2017. szept. 30. 13:52
 4/4 A kérdező kommentje:

Akkor ilyen esetekben,mikor nem is tudni,hogy hányszor végezzük el a feldobást, lehet sok féle kimenetel,,és emiatt érdemes a fordítottját nézni.


Köszönöm szépen a segítséget ! Szép napot kívánok! :)

2017. szept. 30. 14:06