ABC háromszög oldalai mértani sorozatot alkotnak, c<b<a és 19b-15c=6a?

2017. szept. 21. 16:53
 1/5 A kérdező kommentje:
A kérdés hogy mennyi a q?
2017. szept. 21. 17:13
 2/5 anonim ***** válasza:

b=c*q, a=c*q^2


19b-15c=6a

19*(c*q)-15c=6*c*q^2


c-vel leosztva (mivel c a háromszög oldala, ezért c>0)


19q-15=6q^2


Ezt a másodfokú egyenletet kell megoldani:

0 = 6q^2-19q+15


Ennek a megoldása:

q1=5/3, q2=3/2


A háromszög oldalai:


c, 5/3*c, 25/9*c


vagy


c, 3/2*c, 9/4*c


Háromszögre teljesülnie kell a háromszög egyenlőtlenségnek, vagyis

c+b>a


A 2. esetre ez nem teljesül.


Tehát q=5/3

2017. szept. 21. 17:44
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem a második a jó? Mert c +5/3c az csak 24/9c és ez kevesebb. A másiknál meg c+3/2c az 10/4c és ez a jó. Vagy nem?
2017. szept. 21. 18:18
 4/5 anonim ***** válasza:

Na akkor újraszámolom:


1) c, 5/3*c, 25/9*c


c+5/3c = 8/3c = 24/9 c < 25/9c


2) c, 3/2*c, 9/4*c


c+3/2c = 5/2c=10/4c>9/4c



1-es nem teljesíti a háromszögegyenlőtlenséget, a 2-es igen.

Tehát csak a q=3/2 jó.

2017. szept. 21. 18:25
 5/5 A kérdező kommentje:
Rendben. Köszi. Ment a zöld pacsi
2017. szept. 21. 18:44