Volt bizonyos számú diónk. Először megettük az ötödék, majd a maradék negyedét, végül az ujabb maradék felét, igy hatszem dionk maradt. Hány szem diónk volt eredetileg? Valaki leirná a képletét?


2017. szept. 12. 19:37
 1/3 anonim ***** válasza:
70%

Van x számú diónk.

Megettük az ötödét, maradt: 4/5 x

A amaradék negyedét, maradt: 4/5 x - 1/5 x = 3/5 x

Ennek a felét, maradt: 1/2 * 3/5 x = 3/10 x

3/10 x = 6

Be tudod fejezni?

2017. szept. 12. 19:40
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen. Koszonom:)
2017. szept. 12. 19:42
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy képletben könnyebb lenne, mint leírni egyesével :D


felét megettük, 6 maradt --> 12 volt


megettük negyedét, 12 maradt --> 3/4 = 12, akkor 4/4 = 16


megettük ötödét, 16 maradt --> 4/5 = 16, akkor 5/5 = 20


Ezek alapján, ha képlet kéne, akkor x az eredeti diók száma:


x*(4/5)*(3/4)*(1/2)=6


x * 12/40 = 6


x * 3/10 = 6


x = 20

2017. szept. 12. 19:42