Azt értem hogyan kell bebizonyítani √2-vel, de hova írjam a +1et ha az nincs a gyök alatt? Köszi előre is!2017. szept. 5. 21:02
2/5 Tom Benko válasza:
Gondolom, az irracionalitását kell bizonyítani. Írd a másik oldalra.
3/5 anonim válasza:
Mivel x esetünkbe gyök2 irracionális bármilyen +C szám is irracionális
4/5 Tom Benko válasza:
@3: Gondolom ezt a tételt akarják előkészíteni a kérdéssel, szóval jelen esetben ez nem jó bizonyítás.
5/5 anonim válasza:
Tegyük föl, hogy √2+1=r , ahol r racionális.
Ekkor √2=r-1=q, ahol q is racionális, mivel a kivonás zárt a racionális számokra nézve. Tehát √2+1 akkor és csak akkor racionális, ha √2 racionális. Ezt meg már ismered, mint írtad.