Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehetne bizonyítani...

Hogyan lehetne bizonyítani azt, hogy a pozitív egész számok (Z+) számossága egyenlő a pozitív racionális számok (Q+) számosságával?

Figyelt kérdés
|Z^+|=|Q^+|?

2017. máj. 28. 17:42
 1/7 anonim ***** válasza:
7%

Egy egyszerű megfeleltetéssel:


Minden racionális számot bijektíven (mindegyiknek van társa de csak 1 van) úgy feleltetünk meg egy természetes számmal hogy elhagyjuk a tizedes vesszőt. Amennyiben egy olyan racionális számot feleltetnénk meg ami egyben természetes is akkor a végére toldunk egy 0-ást.


Szóval pl. a 3,54 -> 354 és a 14->140 ....


Belátható hogy ez a megfeleltetés alapján minden számnak van párja és csak egy van => a két halmaz számossága egyenlő.

2017. máj. 28. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%

Azért a fenti megfeleltetésnél picit bonyolultabb kell, mert ez nem bijektív: például 3,54 és 35,4 képe egyaránt 354 lenne.


Úgy érdemes elindulni, hogy a pozitív racionális számokat úgy írjuk fel, mint az egész számokból képzett lehetséges hányadosokat (így persze minden racionális számot többször írtunk fel, de ez nem baj, mert erről a "nagyobb" halmazról is derül ki, hogy ugyanannyi eleme van, mint a pozitív egész számok halmazának).


Így egy táblázatba rendezhetjük a valós számokat (a sorokban a számlálók, az oszlopokban a nevezők alapján), és ezt a táblázatot "cikkcakk" úton bejárva adódhat egy bijektív megfeleltetés a pozitív egészekkel.


Másként elmondva: rendezzük a törteket a számláló és nevező összege szerint, azon belül pedig a számláló szerint növekvő sorrendbe. Tehát:

1/1 , 1/2, 2/1, 1/3, 2/2, 3/1, 1/4, 2/3, 3/2, 4/1, ...

2017. máj. 28. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
60%

Az előző jó.

Nagyon ajánlom az alábbi könyvet:

Péter Rózsa: Játék a végtelennel

Ebben minden hasonló gondolatmenet szépen, szemléletesen benne van. Alapmű, asszem több tucat nyelvre lefordították, több generáció ebből ismerte meg a végtelen számosságok fogalmát, működését.

2017. máj. 28. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A megfeleltetést nem gondoltam jól át. Bár azért jól esik hogy az alapötletet leírom, s 14%-ra lepontoztok. Nem csoda hogy ez az oldal is hal ki. Az ember segíteni akar, mert a kérdező lusta kikeresni internetről vagy könyvből a módszert, s amúgy különösebben szóra se méltatja a válaszokat, csak pontozgat. Aztán végül tényleg az a vagány, aki azt a kis részletet kijavítja, én is ember vagyok, hibázok, de ha "14%"-ra van értékelve ezt, akkor hagyom a francba az egészet, eddig itt is, illetve az ehazi-n is sokat segítettem, de rákell jönni hogy nincs értelme ezzel tölteni az időt. A kérdező csak így kihánnya a feladatot majd mint valami uraság az alattvalóit kipontozza, egy "köszönöm" az luxus számba megy. Inkább követem a többiek példáját, és törlöm magam innen, franc tölti ezzel az idejét.. Tényleg jól kivan találva, biggyesztik ki a kérdéseket a beképzeltebbnél beképzeltebb kérdezők (nem csak ebből a kérdezőből vontam ezt le) majd várják a csicskasortól hogy oldják meg helyettük a feladatokat, és végül hát ez ki nem maradhat, ami nem tökéletes vagy csak úgy nem "jön be" azt pontozzuk le, há jó bafax hogy nekem nem a pontos és a tökéletest írta le, há egész nap mi más dolga lenne, nem de? Mentalitás lvl 99.
2017. máj. 29. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Én pedig azt nem értem, hogy a helyes válaszom miért csak 64%-os, de nem probléma, azért nem véresen komoly dolog ez a gyakorikérdések-százalék.

Viszont az első válaszban nem "apró hiba" volt, hanem teljesen rossz volt a megfeleltetés. Annyi volt a helyes "alapötlet", hogy tudtad az egyenlő számosság definícióját, tehát hogy bijekciót kell megadni a két halmaz között. Ez még nem ötlet a bizonyításhoz, ez csak a definíció. A lényeg a leképezés helyes megadása.

2017. máj. 29. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Kerestem interneten, de normális magyarázatot nem találtam, sajnos! Én mindenkinek zöld kezet adtam, mert értékelem, hogy segítetek.:)
2017. máj. 29. 22:34
 7/7 dq ***** válasza:

Megadsz két injektív leképezést köztük, aztán CBS.


Z-->Q injektív az identitás.

Q-->Z injektív az, hogy r=p/q ı--> 2^p*3^q.


Mindkettõ halmaz kisebb a másiknál, tehát egyenlõk. (ez nem használja a kiv.ax.-t)

2017. máj. 30. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!