Van 2 dinnyénk, azt akarjuk megtudni, hogy egy 38 emeletes ház mely emelete a legalacsonyabb, , ahonnan ledobva eltörik. MIN hány dobás kell minden esetben?


Minden lehet, a 38.-ról kidobást is kibírhatja, és az 1.-ről leesésnél is szétploccsanhat (+ a 2 dinnye ugyan úgy viselkedik, és ha mindkettő széttört, nincs több lehetőségünk). Illetve (nyilván) ha pl. a 10.-ről dobást túlélte, akkor az annál alacsonyabbaknál se törik szét. Mi az a legkisebb dobásszám, hogy max annyi

dobással mindig, minden esetben megkaphatjuk a helyes választ?



2017. aug. 29. 21:00
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
35%
#7-es vagyok,elvileg 4 dobás is elég, belegondolva.
2017. aug. 29. 21:38
 12/19 anonim ***** válasza:
75%
Ja értem most már. Nem 20 lesz? Mert ugye két emeletenként haladunk, akkor megfelezzük a 38-at, lesz 19. Plusz ugye ha pont a 38.-on törik össze, akkor meg kell nézni alatta a 37.-et is, hogy onnan is törik-e. Azaz 19+1=20. De simán lehet hogy most hülyeséget mondtam.
2017. aug. 29. 21:38
 13/19 A kérdező kommentje:
#7-es, nem teljesen értem a módszered, belevetted, hogy csak 2 dinnyénk van, és ha mind2 eltörik, nincs tovább? Lehet én értem félre, akkor bocsi, ma már kissé fáradt vagyok, de holnap átgondolom még párszor mindenképp :)
2017. aug. 29. 21:51
 14/19 bongolo ***** válasza:
75%

Az első dinnyével mehetünk bárhogy, de miután az eltörik, a másodikkal már egyesével kell menni alulról felfelé.


Nézzük a különböző eseteket:


Ha egyesével megyünk, 38 kísérlet lesz maximum.

Ha kettesével megyünk, max 19+1 = 20 kell.

Ha hármasával, akkor max 12+2 = 14 kell.

Ha négyesével, akkor max 9+3 = 12 kell.

Ha ötösével, akkor max 7+4 = 11 kell.

Ha hatosával, akkor max 6+5 = 11 kell.

Ha hetesével, akkor max 5+6 = 11 kell.

Ha nyolcasával, akkor max 4+7 = 11 kell.


A kilences már több...

Viszont szerintem van még ennél is jobb.

2017. aug. 29. 21:54
 15/19 bongolo ***** válasza:
Hmm, méσem jó, amit írtam... jobban bele kell gondolni.
2017. aug. 29. 22:12
 16/19 bongolo ***** válasza:
100%

Mégis jó, amit #18-ban írtam.


További lehetőség: Próbáljunk meg 10 próbából kijönni:


A 10-edik emeletet próbáljuk először.

- Ha törik, azon kívül az 1..9 közötti 9 emelet megy egyesével, összesen max 1+9=10 próba.

- Ha nem törik, másodiknak nézzük 9-cel odébb a 19-et:

- - Ha törik, a 11..18 közötti 8 emelet kell egyesével, 2+8=10 próba.

- - Ha nem törik a 10 és 19 se, nézzük a 27-et:

- - - Ha törik, a 20..26 közötti 7 emelet kell egyesével, összesen max 3+7=10 próba

- - - Ha nem törik a 10, 19, 27 se, nézzük a 34-et:

- - - - Ha törik, a 28..33 közötti 6 emelet kell egyesével, összesen max 4+6=10 próba.

- - - - Ha nem törik a 10, 19, 27, 34 se, kell még egyesével a 35,36,37,38, összesen max 8 próba.

Kijött max 10-ből!


Próbáljunk meg hasonlóképpen kijönni max 9 próbából:


Nézzük először a 9-edik emeletet

- Ha törik, kell 1..8 egyesével , max 1+8=9 próba

- Ha nem törik a 9, nézzük a 17-edik emeletet:

- - Ha törik, kell még 10..16 egyesével, összesen max 2+7=9 próba

- - Ha nem törik a 17, nézzük harmadiknak a 24-edik emeletet:

- - - Ha törik, 18..23 kell egyesével, max 3+6=9 próba

- - - Ha nem törik a 24, nézzük negyediknek a 30-adikat:

- - - - Ha törik, kell 25..29, max 4+5=9 próba

- - - - Ha nem törik a 30, nézzük ötödiknek a 35-öt:

- - - - - Ha törik, kell 31..34, max 5+4=9 próba

- - - - - Ha nem törik, kell még 36,37,38, összesen 5+3=8 próba max

Kijött max 9-ből!


Lehet-e max 8?


Nézzük először a 8-adik emeletet

- Ha törik, kell 1..7 egyesével , max 1+7=8 próba

- Ha nem törik a 8, nézzük a 15-ödik emeletet:

- - Ha törik, kell még 9..14 egyesével, összesen max 2+6=8 próba

- - Ha nem törik a 15, nézzük harmadiknak a 21-edik emeletet:

- - - Ha törik, 16..20 kell egyesével, max 3+5=8 próba

- - - Ha nem törik a 21, nézzük negyediknek a 26-odikat:

- - - - Ha törik, kell 22..25, max 4+4=8 próba

- - - - Ha nem törik a 26, nézzük ötödiknek a 30-at:

- - - - - Ha törik, kell 27..29, max 5+3=8 próba

- - - - - Ha nem törik a 30, nézzük hatodiknak a 33-at:

- - - - - - Ha törik, kell 31..32, max 6+2=8 próba

- - - - - - Ha nem törik a 33, nézzük hetediknek a 35-öt:

- - - - - - - Ha törik, kell a 34, max 7+1=8 próba

- - - - - - - Ha nem törik, kell még 36,37,38,hmmm, ez nem fog sikerülni 1 próbával


Szóval 8 már nem lehet, tehát 9 a válasz: maximum 9 próbával ki lehet deríteni.


Remélem, nem számoltam el semmit...

2017. aug. 29. 22:48
 17/19 bongolo ***** válasza:

Csak még egy kis adalék:


Meglehetősen biztos vagyok benne, hogy jobb megoldás nincs. Viszont 9 próbából több emelet is kijönne még. Hatodiknak nézhetjük a 39-et, aztán ha az se törik, akkor hetediknek a 42-t, aztán nyolcadiknak a 44-et, végül kilencediknek a 45-öt.


Tehát 45 emeletes háznál is ki lehet próbálni mindent 9 próbával.


(Ha viszont csak 36 emeletes a ház, akkor 8 próba elég lenne.)

2017. aug. 29. 23:13
 18/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm ;)
2017. aug. 30. 14:13
 19/19 anonim ***** válasza:
Mindkét dinnyével kell dobni?
2017. aug. 30. 18:45
1 2