Függvények grafikus ábrázolása?

Két hét mulva kezdődik a suli és megnéztem a programot és legtöbb függvény lessz ,matematika-informatika szakon leszek és a függvények semmenyire sem mennek , a feladat igy hangzik " Ábrázoljátok grafikusan a köv. függvényeket a) f:R-R ,f(x)=3x+2 , b) f:R-R ,f(x) = -2x+4 , c) f:R-R,f(x)= 1/2x +1 , d) f:R-R,f(x)=x-3 /2 ezeket kellene ábrázolni , kaptam egy programot ami ábrázolja de a felmérőn nem használhatok programot :D , megkérnék minden kedves olvasót hogy írják le a megoldásmenetet nagyon hálás lennék :) , előre is köszönök mindent

2017. aug. 28. 14:47
 1/8 A kérdező kommentje:
Itt tanulok romániában igy más a program meg minden ,azt mondta uncsim hogy ti ezt 9be tanuljátok :/ , de attol ugyanaz a megoldás ,nem ? Előre is köszönöm a válaszokat :)
2017. aug. 28. 14:52
 2/8 A kérdező kommentje:
Amikor tanultuk amikor odafigyeltem ,csak sajnos két órárol is hiányoztam ,mert versenyen voltam és a másikrol meg azért mert beteg voltam
2017. aug. 28. 14:55
 3/8 anonim ***** válasza:

Először is azt javaslom, hogy tanuld meg az alapfüggvényeket hogyan néznek ki. Ha ezt tudod, akkor ránézésre meg tudod már mondani, hogy a leírt függvény kb. hogyan nézhet ki:


[link]


És akkor ugorjunk a feladatokra:


a) f:R-R, f(x)=3x+2


* R-R: Ignoráld, középiskolában nincs jelentősége. Egyébként a függvény hozzárendelési tartományát adja meg, ha érdekel olvass utána.


* f(x)=3x+2: Ebből látod, hogy ez egy sima "x"-es függvény, azaz a képe egy szép, monoton növekvő egyenes lesz.


Ha kiszámolod a függvény megoldását, akkor tudni fogod hol metszi az "x" tengelyt:


3x+2 = 0

3x = -2

x = -2/3 <<-- itt metszi az "x" tengelyt


Ha megnézed hogy milyen szám van utána írva, akkor megtudod hol metszi az "y" tengelyt:


+2 <<-- itt metszi az "y" tengelyt.


És ez alapján már meg tudod rajzolni a függvényt:

[link]


b) Ugyanaz, mint az első.

c) Ugyanaz, mint az első.


d) f:R-R, f(x)=(x-3)/2


Ez egy kicsit trükkösebb, de egyébként ez is ugyanolyan mint az első. :)


A trükk az, hogy át kell írni a törtet a fentiekhez hasonló alakba ("valami x - valami szám"):

(x-3)/2 = (x/2)-(3/2)


Ebből már látod, hogy az "x" tengelyt +3-nál metszi:

(x/2)-(3/2) = 0

[...] x = 3


És -(3/2)-nél az "y" tengelyt:

-(3/2)

2017. aug. 28. 15:29
 4/8 anonim ***** válasza:

A lényeg az, hogy ha megoldod a függvényt, azaz egyenlővé teszed 0-val és kiszámolod az "x" értékét, akkor abból megtudod hol metszi az "x" tengelyt. Értelemszerűen ha x^2 lenne a képletben, akkor annak két megoldása lesz amit a másodfokú megoldóképlettel számolsz majd ki, tehát két helyen fogja metszeni a tengelyt.


Az "y" tengely metszésének a helyét pedig a - hülyén fogalmazva - utána írt számból tudod meg.


Ha nem ilyen alakban van a függvény, hogy "x valami +/- valami szám", akkor első lépésben át kell alakítani (teljes négyzetté kiegészítés a hivatalos neve), hogy így nézzen ki.

2017. aug. 28. 15:36
 5/8 anonim ***** válasza:

Az előző megoldásával csak annyi a baj, hogy mondjuk -3/2-et nem sűrűn fogsz pontosan jelölni. Sokkal egyszerűbb két olyan egész számot keresni, amit ha beírsz x helyére, majd elvégzed a műveleteket, akkor az eredmény egész lesz (amit tudsz pontosan jelölni, mindenféle szerkesztgetés nélkül).


Ha tudod, hogy például az (5;3) pontot milyen módon kell jelölni a kordináta-rendszerben, akkor már csak annyi a dolgod, hogy a két jelölt pontra egyenest fektetsz, mivel a fenti függvények (amik ax+b alakúak, ahol a;b valós számok) lineáris függvények, ami pont azt jelenti, hogy képük egy egyenes.

2017. aug. 28. 15:54
 6/8 anonim ***** válasza:
Persze, lineáris esetben segédpontnak kiszámolható egy harmadik pont is, de ez pl. egy x^n esetben már nem játszik. Meg kell tanulni nagyjából arányosan bejelölni a törtszámok helyét. 3/2 az 1 egész és még 1/2, tehát a számegyenesen az 1 és 2 közötti részt megfelezed és ott fogja metszeni. Vagy akár számológéppel elvégezni az osztást és akkor pontosan tudod, de azt nem mindenhol engedik használni. :)
2017. aug. 28. 16:07
 7/8 anonim ***** válasza:

"kaptam egy programot ami ábrázolja de a felmérőn nem használhatok programot"

Én olyat programot javasolok, amivel begyakorolhatod:

[link]

2017. aug. 28. 16:24
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszönök mindent :) ,hálás vagyok önöknek ,mostmár megértettem és amig kezdődne a suli jól begyakorlom :) , köszönök mindent :)))) , (zöld kéz ment mindenkinek ) :)
2017. aug. 28. 20:51