Alexa092 kérdése:

10 méteres vizoszlop aljárol 1literes palack levegő a vizoszlop tetejéig hány watt energiát tud termelni? A képleteti is! A generátor és egyéb veszteségi tényező nélkül!


2017. jún. 16. 16:51
 1/9 anonim ***** válasza:

A watt nem az energia mértékegysége, hanem a teljesítményé.

Tehát a kérdésed értelmetlen.

2017. jún. 16. 18:09
 2/9 A kérdező kommentje:
😃 Akkor energia szó nélkül simán watt!
2017. jún. 16. 18:15
 3/9 anonim ***** válasza:

Így is értelmetlen.

Mert a teljesítmény az időegység alatt átalakított energia. Tehát függ az időtől.

2017. jún. 16. 18:23
 4/9 A kérdező kommentje:

Gondold már átt amit írsz az idő tényező pont szerepel a kérdésemben!

Ha nem tudod a választ inkább ne írj ökórségeket

2017. jún. 16. 19:57
 5/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem egészen értem a kérdést, kifejthetnéd bővebben?


Úgy értem eddig, hogy adott gyakorlatilag egy légtömeg a vízoszlop alján. Erre nyílván (implicite időben változó)fölhajtóerő hat, így valamilyen mozgástörvény szerint megindul majd fölfelé. Mivel felhajtóerőből származó térerő definiálható, így értelmes a potenciális energia, ami (több-kevesebb hatásfokkal) átalakítható más energiává.


A kérdés, hogy az energiaátalakítást milyen konstrukcióval valósítod meg?

A rendszerből kinyerhető teljesítmény ugyanis az átalakítás módjától, és az alkalmazott műszaki konstrukciótól függ. Erről beszéljünk részletesebben.

2017. jún. 17. 12:45
 6/9 bongolo ***** válasza:

#1-nek igaza van, egyáltalán nem "ökörség", amit írt.

#5-nek is igaza van, én sem tudom igazán kitalálni, milyen generátorral lehet ebből munkát csinálni. Bár írtad, hogy a generátor kérdését nem kell figyelembe venni, OK, azt hagyjuk.


Ami itt történik, miközben a levegő felbuborékol, az gyakorlatilag annyi, hogy 1 liter víz lemegy 10 méter magasból alulra. Ez ennyi energiának felel meg:


E = m·g·h


ahol m = 1 kg, vagyis 1 liter víz tömege

h = 10 m, a magasság.


Ez természetesen energia Joule-ban, amit nem lehet Wattban kifejezni, hisz az teljesítmény. #2-ben sajnos nem a wattot dobtad ki egy mozdulattal a kérdésedből, hanem az energiát, e szerint teljesítmény a kérdés.

A teljesítményhez tudni kellene, mennyi idő alatt teszi meg a buborék az utat. Ezt én így fejből nem tudom, de lehet, hogy ti tanultatok valamilyen hidraulikai képletet erre, annak nézz utána.


Ha nem egyetemista vagy, hanem mondjuk gimis, akkor azért gondold meg újra, hátha mégis energia volt a kérdés...

2017. jún. 17. 16:55
 7/9 anonim ***** válasza:

"A teljesítményhez tudni kellene, mennyi idő alatt teszi meg a buborék az utat. Ezt én így fejből nem tudom, de lehet, hogy ti tanultatok valamilyen hidraulikai képletet erre, annak nézz utána."


Az időt meg lehetne határozni, ha ismernénk a buborék mozgástörvényét.

Ez nem egyszerű feladat.

Épp ma lett is egy ehhez hasonló kérdés kiírva:


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..

2017. jún. 17. 20:39
 8/9 A kérdező kommentje:

A kérdés tényleg nem világos le akartam egyszerűsíteni de igy meg érthetetlen lett! :(

Amire kíváncsi vagyok, és nem találom a neten:

Paraméterek:

A víz tömege 1t/köb!

A buborékban levegő van, aminek az összetétele megegyezik a légkörével!

A környezeti nyomás 1 atmoszféra!

Ha bármilyen paraméter hiányzik azt egy általános

Értékkel told meg! Mint a paramétereim!


A buborék 1 métert mennyi idő alatt tesz meg?

"Gyorsul" vagy álandó a sebessége?

Függ a buborék térfogatától a sebessége?


Egy kérdésemre választ kaptam E = m·g·h

Ahhoz hogy átt tudjam váltani a fentebb említett paraméterekre lenne még szükségem!

2017. jún. 18. 11:49
 9/9 swad válasza:

P=F/A

F=P*A

Felhajtóerő=nyomás*felület.

F konstans!

Vagy:

F= m*a=m*g

m;g konstansok!

Ideális esetben a buborék g-vel gyorsulna felfelé, viszont a folyadékok és a gázok belső súrlódása, valamint a közegellenállás miatt egy idő után állandó v sebességgel, gyorsulás nélkül fog emelkedni. Ugyanez történik,ha belefingasz egy kádba.

Felhajtó erőre alapozva nem kell/nem szabad örökmozgót építeni! (Legalábbis itt a Földön nem!)

2017. júl. 15. 07:08