Tudnátok segiteni ebben a 2 fizika feladatban?


A. Egy tolóellenállás 300 m konstantán huzalból készült, melynek átmárője 0,4 mm. Mekkora feszültség kapcsolható a kivezetéseikre, ha maximális terhelhetőseége 0,6 A? A konstantán Fajlagos ellenállása 0,43 ohm*mm^2/m.


B.Egy motor 200 méterre van az áramforrástól. Legalább mekkora átmérőjű alumínium huzallal köthetjük be, ha a motot 5 A áramot vesz fel terheléskor, és a vezetéken megengedett legnagyobb feszültségesés 4 V? Az alumínium fajlagos ellenállása 0.28 ohm*mm^2/m.


Előre is köszönöm! :)



2017. máj. 21. 13:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A.


Ha a vezető átmérője 0,4 mm, akkor a keresztmetszete:

(0,4/2)² * π≈ 0,1256637 mm²; jele legyen: A.

A fajlagos ellenállás jele legyen: fe. (Adott: 0,43 Ω*mm²/m.)

A hossz jele legyen: l. (Adott: 300 m.)

Az ellenállás jele legyen R.

R = fe * (l / A)

R = 0,43 * (300 / 0, 1256637) ≈ 1026,55 Ω.


U = I * R

U = 0,6 A * 1026,55 Ω = 615,93 V.

Legfeljebb ekkora feszültség kapcsolható az ellenállásra.


B.


A fenti jelölésekkel adott:

l = 200 m.

I = 5 A.

U = 4 V.

fe = 0,28 Ω*mm²/m.


R = U / I = 4 / 5 = 0,8 Ω.


R = fe * (l / A)

R / fe = l / A

A * (R / fe) = l

A = l / (R / fe)

A = 200 / (0,8 / 0,28)

A = 70 mm²


A = r² * π

r² = A / π

r = √(A / π)

r = √(70 / 3,14)

r = √(22,3)

r = 4,72 mm

d = 2 * r = 2 * 4,72 = 9,44 mm

Legalább ilyen átmérőjű huzal kell.

2017. máj. 21. 17:33
 2/2 anonim ***** válasza:

Újra kell értelmeznem a segítés fogalmát...

A motorosnál valószínűbb lett volna, hogy a feladat kiírója úgy gondolja, van visszavezető útja is az áramnak.

2017. máj. 21. 21:46