Mitől függ az elektromos teljesítmény?

Konkrétan arra az esetre vagyok kiváncsi, amikor az áramforrás belső ellenállással rendelkezik. A külső fogyasztóknak miért akkor a legnagyobb teljesítményük, ha a Rk=Rb?

2017. máj. 11. 22:33
 1/2 anonim ***** válasza:

Gondolj bele: ha nagyon kicsi (tart 0-hoz) akkor a belső ellenálláson esik a teljes feszültség, tehát a külső ellenálláson 0 a teljesítmény, tehát igazából a hatásfok lesz nagyon rossz, az összteljesítmény hatalmas.

Ha nagyon nagy (végtelenhez tart), akkor meg kevés (0) áram folyik. Ekkor az összteljesítmény kevés, a hatásfok jó.


Ez lesz a terhelésre eső teljesítmény:

Pk = Rk * I^2 = Rk * (Uk/(Rk+Rb))^2

Ha ennek megkeresed a szélső értékét (amit most nincs kedvem levezetni) akkor megkapod hogy Rk = Rb esetén lesz maximuma.

2017. máj. 12. 00:01
 2/2 anonim ***** válasza:
Ja az Uk az U0 akart lenni, vagyis az üresjárási feszültség.
2017. máj. 12. 02:04