Hogy kell kiszámolni egy lejtőn guruló tömör gömbnek a gyorsulását?

Súrlódás nincs, sugara r, tömege m, tehetetlenségi nyomatéka J=(2/5)mr^2, gravitáció g, a lejtő alfa szöget zár be a vízszintessel.

2017. ápr. 11. 19:45
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

én nem számolnék erőkkel, mert szerintem (súrlódás hiányában) felesleges.


azt kell látni, hogyha a test rendesen gördül, azaz nem csúszik, akkor a kerületi sebessége megegyezik a tömegközéppont sebességével. a helyzeti energia meg mozgási és forgási energiává alakul


azaz


m*g*h=1/2*m*v^2+I/2*omega^2


gömb esetén I=2/5*m/r^2


valamint


omega=v/r


azaz


m*g*h=1/2*m*v^2+2/5*m*r^2*v^2/r^2


egyszerűsítve


m*g*h=1/2*m*v^2+2/5*m*v^2


egyszerűsítve


g*h=(1/2+2/5)*v^2


azaz


v^2=10/9*g*h

2017. ápr. 12. 09:32
 12/14 anonim ***** válasza:

jav


gömb esetén I=2/5*m*r^2

2017. ápr. 12. 09:35
 13/14 anonim ***** válasza:

mivel a gyorsulás állandó, a sebesség egyenletesen növekszik, azaz a megtett út v(pill)/2*t és ez lejtő irányú. a magasság változás v(pill)/2*t*sin(alfa)


ezt visszaírva az előzőbe


v^2=10/9*g*v/2*t*sin(alfa)


v egyszerűsít


v=10/9*g/2*t*sin(alfa)


t átvisz


v/t=10/9*g/2*sin(alfa)


a=5/9*g*sin(alfa)

2017. ápr. 12. 09:44
 14/14 dq ***** válasza:

#11:


Ahol felbukkan a 2/5 mint konstans, ott lenne még ey 1/2, így csak 1/5-tel kéne tovább számolnod.

2017. ápr. 12. 10:12
1 2