Hogy kell kiszámolni egy lejtőn guruló tömör gömbnek a gyorsulását?

Súrlódás nincs, sugara r, tömege m, tehetetlenségi nyomatéka J=(2/5)mr^2, gravitáció g, a lejtő alfa szöget zár be a vízszintessel.

2017. ápr. 11. 19:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Kedves fehér holló!

Azt hiszem, neked már szóltunk, hogy a házi feladataidat a "házi feladat" kategóriába tedd.

De az sem egy hf szerviz!

Ott is le kell írni, hogy meddig jutottál és hol akadtál el.

2017. ápr. 11. 20:00
 2/14 anonim ***** válasza:

[link]


Nem bonyolult, csak felírod az alapegyenleteket. Tiszta gördülésről van szó, a szöggyorsulás értéke -legyen most csak B- B = a / R. Az erőkar nagysága sin(a)*R = k


A forgatónyomatékot gyakorló erő pedig a nehézségi erő = M*g


Ezen adatok fényében gyerekjáték lesz kiszámolnod a gyorsulást.

2017. ápr. 11. 20:06
 3/14 dq ***** válasza:

Szerintem sin alfa g, az nem jó?


Kettõ erõ hat rá, N és G, lejtõ irányba csak G megfelelõ vetülete, pont olyan gyorsan fog leérni, mintha egy kocka csúszna lefelé.


Talán el sem kezd gördülni, bár ez nem volt kérdés.

2017. ápr. 11. 23:14
 4/14 anonim ***** válasza:
Hát ja, ha nincs súrlódás, akkor nem gördül, tehát sin(alfa)*g
2017. ápr. 12. 00:07
 5/14 dq ***** válasza:

Ne legyen gömb, hanem tekintsünk egy ellipszoidot.


Itt ugye a nyomóerõ nem a tömegközépponton megy át, tehát elkezd gördülni, akkor is, ha nincs súrlódás.


Energetikai megfontolások alapján ha nem csak mozog de forog és mozog is, akkor a helyzeti energiából származó energia szétoszlik a két mozgás között, tehát lassabban gyorsul lefelé.


Másrészt amit #3-ban írtam az erõkrõl, az ugyanúgy fennáll, nem használtam ki hogy a tömegközépponton át menne bármelyik erõ, tehát úgy gyorsul, mint egy szánkó.


Na, most jól összezagyváltam magam megint így estére, szokás szerint.

2017. ápr. 12. 00:33
 6/14 A kérdező kommentje:
Csak hogy tisztázzuk ´nincs súrlódás´ alatt azt értem, hogy van, csak elhanyagolható, nem kell vele számolni.
2017. ápr. 12. 00:51
 7/14 anonim ***** válasza:
58%

"ha nincs súrlódás, akkor nem gördül"

Igen, így van, de nem erről van szó, hanem súrlódási veszteséggel nem kell számolni.

Különben nem adták volna meg a tehetetlenségi nyomatékot, ill. a kérdésben is guruló gömbről van szó.

Ha nem forogna, akkor 1/2*m*v^2 mozg. energiája lenne a lejtő alján, így viszont 1/2*m*u^2 + 1/2*J*ω^2 és u=ω*r

ebből 1/2*m*v^2 = (1/2 + 1/5)*m*u^2

amiből u = v*gyök(5/7), a gyorsulás pedig sin(α)*g*gyök(5/7)

2017. ápr. 12. 00:55
 8/14 dq ***** válasza:
0%

"Csak hogy tisztázzuk ´nincs súrlódás´ alatt azt értem, hogy van, csak elhanyagolható, nem kell vele számolni."


Óra elején tedd föl a pici kezed, és kérd meg a tanárod hogy ezt magyarázza el.

2017. ápr. 12. 02:01
 9/14 A kérdező kommentje:
wow, köszi, 7es
2017. ápr. 12. 02:10
 10/14 dq ***** válasza:

#7:


Majdnem jó, a végén elbasztad.


Ha fix s úton, egyenletes gyorsulás esetén

> u = sqrt(C) v;

akkor

> a' = C*a.

Vagyis

a' = sin(alfa)*g*5/7

2017. ápr. 12. 02:17
1 2