Oldja meg az egyenleteket a valós számok halmazán! Hogy csináljam?


a) x²=✓(4x²-4x+1)+3


b) (1+log3 x)²=log3 (x³)/3 +4


2017. ápr. 11. 16:19
 1/3 anonim ***** válasza:

Észreveszed, hogy a gyökjel alatt 4*(x-1/2)^2 van, ebből gyököt vonva 2*|x-1/2|-et kapsz, tehát az egyenlet:


x²=2*|x-1/2|+3, itt esetszétválasztással továbbszámolsz, mindkét esetben egy másodfokú egyenletet fogsz kapni, amit meg tudsz oldani.


A másodiknál kihasználod a megfelelő logaritmusazonosságot, így log(3)[x³]/3-ból 3*log(3)[x]/3 lesz, vagyis log(3)[x], ezután érdemes helyettesíteni; log(3)[x]=z, ekkor az egyenlet:


(1+z)²=z+4, ezt megoldod z-re, majd a z=log(3)[x] egyenlet(ek)et is megoldod, hogy megkapd az eredeti egyenlet megoldásait.

2017. ápr. 11. 16:37
 2/3 A kérdező kommentje:
Még csak közel sem jönnek ki egész számok eredménynek, ugye az nem baj? :D
2017. ápr. 11. 16:58
 3/3 anonim ***** válasza:
Nem, nem baj.
2017. ápr. 11. 17:13