a) x²=✓(4x²-4x+1)+3
b) (1+log3 x)²=log3 (x³)/3 +4
2017. ápr. 11. 16:19
1/3 anonim válasza:
Észreveszed, hogy a gyökjel alatt 4*(x-1/2)^2 van, ebből gyököt vonva 2*|x-1/2|-et kapsz, tehát az egyenlet:
x²=2*|x-1/2|+3, itt esetszétválasztással továbbszámolsz, mindkét esetben egy másodfokú egyenletet fogsz kapni, amit meg tudsz oldani.
A másodiknál kihasználod a megfelelő logaritmusazonosságot, így log(3)[x³]/3-ból 3*log(3)[x]/3 lesz, vagyis log(3)[x], ezután érdemes helyettesíteni; log(3)[x]=z, ekkor az egyenlet:
(1+z)²=z+4, ezt megoldod z-re, majd a z=log(3)[x] egyenlet(ek)et is megoldod, hogy megkapd az eredeti egyenlet megoldásait.
2/3 A kérdező kommentje:
Még csak közel sem jönnek ki egész számok eredménynek, ugye az nem baj? :D
2017. ápr. 11. 16:58