Hogyan lehet bebizonyítani, hogy minden természetes szám esetén igaz, hogy 27| 5·10 n +9n-5?


2017. ápr. 9. 19:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Teljes indukcióval. n=0-ra 0 osztható 27-tel, tehát igaz. Tegyük fel, hogy n=k-ra igaz. Ekkor n=k+1 esetén

5*10^{k+1} + 9(k+1) - 5 =

= 50*10^k + 9k + 4 =

= 10 * (5*10^k + 9k - 5) - 81k + 54,

itt az első tag az indukciós feltevés miatt osztható 27-tel, a többi pedig azért, mert 81 és 54 oszthatóak 27-tel.

2017. ápr. 9. 19:40
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2017. ápr. 10. 07:33
 3/3 anonim ***** válasza:
Hát, elnézve a 27-t meg a 9-t azért felötlik az emberben hogy netán mod 27 nincs ebben valami periódus? Legyen n=3k+j ahol j=0,1,2 akkor ez 5*10^(3k)*10^j+9*3*k+9j-5=5*1000^k*10^j+27k+9j-5 és mivel 1000 27-el osztva mindig 1 maradékot ad, minden hatványa is azt adja tehát csak azt kell belátni hogy 5*10^j+9j-5 osztható ahol j=0,1,2 ezt pedig ki lehet számolni könnyen, gyorsan.
2017. ápr. 10. 13:42