Rionen kérdése:

Hogyan integrálom a (2-cos^2x) /sin^2x-et?


Most kezdtük a határozatlan integrált és ez kifogott rajtam.

Nem csak az eredmény a levezetés is izgat.



2017. márc. 30. 08:58
 1/7 Csicsky ***** válasza:
78%

A szubsztitúciós (behelyettesítéses) módszert alkalmazod:


sinx = t

sin²x = t²

cos²x = 1 – sin²x = 1 – t²

cosx = √(1– sin²x) = √(1 – t²)


dsinx/dx = dt/dx

cosx = dt/dx

cosx*dx = dt

dx = dt/cosx = dt/√(1 – t²) = 1/√(1 – t²)dt


∫(2 – cos²x)/sin²x*dx = ∫[2 – (1 – t²)]/t²*1/√(1 – t²)dt = ??


Gondolom, a többi már menni fog. Ha nem, szólj (a végén visszahelyettesíted a „t“ helyébe a sinx-et).

2017. márc. 30. 09:26
 2/7 A kérdező kommentje:
Adj egy végeredményt, hogy jól matekoztam-e...
2017. márc. 30. 10:05
 3/7 Csicsky ***** válasza:
78%
Én sem számoltam végig, úgyhogy most így hirtelenjébe nem tudom megmondani a végeredményt, de ha deriválod az eredményt, akkor a feladatban szereplő kifejezést kellene visszakapnod, ha jól számoltál. Ha nem jön ki, szólj.
2017. márc. 30. 10:09
 4/7 A kérdező kommentje:
Fötrök, de sz jön ki a deriválás után, hogy -2+1+sinx ami nem az igazi...
2017. márc. 30. 10:33
 5/7 Csicsky ***** válasza:
56%

∫(2 – cos²x)/sin²x*dx = ∫[2 – (1 – t²)]/t²*1/√(1 – t²)dt = ∫[2 – 1 + t²)]/[t²*√(1 – t²)]dt = ∫[1 + t²)]/[t²*√(1 – t²)]dt = ∫1/[t²*√(1 – t²)]dt + ∫t²/[t²*√(1 – t²)]dt = ∫1/[t²*√(1 – t²)]dt + ∫1/√(1 – t²)dt = ∫1/[t²*√(1 – t²)]dt + arcsin t


Eddig jutottam. Azt most nem tudom, hogy ezt a kifejezést: ∫1/[t²*√(1 – t²)]dt hogyan integrálják, itt már én is elakadtam.

2017. márc. 30. 10:51
 6/7 A kérdező kommentje:
Na megfejtettem: intgrál )2-(1-sin^x))/sin^2x dx= integrál 2*1/sin^2x-1/sin^2x+sin^2x/sin^2x dx= 2*-ctgx-(-ctgx)-1x+c=-ctgx+x+c=x-ctgx+c (fúj)
2017. márc. 30. 12:00
 7/7 Csicsky ***** válasza:

Csak az érdekesség kedvéért megpróbálom befejezni:


∫1/[t²*√(1 – t²)]dt + arcsin t = –√(1 – t²)/t + arcsin t + C


Behelyettesítjük a „t“ helyébe a sinx-et:


–√(1 – t²)/t + arcsin t + C = –√(1 – sin²x)/sinx + arcsin(sinx) + C = –cosx/sinx +x = –cotgx + x + C = x – cotgx + C


Úgy néz ki, hogy ez a módszer ebben az esetben kissé bonyolult volt.

2017. márc. 30. 21:10