Hogy oldjuk meg az alábbi egyenletrendszert?


5q^2=5+3d

5q^4=5+15d


Előre is köszönöm!



2017. márc. 26. 22:06
 1/6 A kérdező kommentje:
Pontosabban a módszere érdekelne; másodfokú egyenlet megoldása megy
2017. márc. 26. 22:08
 2/6 A kérdező kommentje:

Elvileg lett egy megoldásom csak az a kérdés, hogy jó-e.

A 2. egyenletet elosztom 5-el, így ez lesz:

5q^2=5+3d

q^4=1+3d

kivonom a 2 egyenletet egymásból I-II

5q^2-q^4=4 ->rendezve és megszorozva -1-el:

q^4 - 5q^2 + 4=0 -> és itt q^2 = a

a^2-5a+4 = 0

a1,2=4 és 1


Amiből a q= 2 és 1


Majd visszahelyettesítve az egyik egyenletbe megkapom a d-t

d= 5 és 0

2017. márc. 26. 23:09
 3/6 A kérdező kommentje:

Vagy most nézem q-nak így 4 megoldása is lehet :'(

(negatív előjellel)

2017. márc. 26. 23:16
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Az elv teljesen jó, a megoldások is gyakorlatilag. De valóban 4 db megoldásod van q-ra, így d-re is.
2017. márc. 26. 23:40
 5/6 anonim ***** válasza:

5q^2=5+3d

5q^4=5+15d Legyen q^2=a, ahogy te is írtad.


5a=5+3d

5a^2=5+15d

-----------------

d=(5a-5)/3 'az 1. egyenlet kifejezve d-re

5a^2=5+15d

-----------------

5a^2=5+15(5a-5)/3 'a 2-ba behelyezve az elsőt, majd leveztve

5a^2=5+5(5a-5)

5a^2=5+25a-25

5a^2=25a-20

5a^2-25a+20=0 'osztva 5-tel

a^2-5a+4=0

a(1)=1

a(2)=4

-----------------

q=√a

q(1)=-1

q(2)=1

q(3)=-2

q(4)=2


Szóval igen, 4 megoldása van, ahogy említetted is.

Egyébként pedig tudom ajánlani a WolframAlpha nevű weboldalt. Ha bírod pl. a q^4 - 5q^2 + 4=0 (az írásodból másoltam ki), akkor kidobja a megoldásit valamint szépen fel is rajzolja függvényt: [link]

2017. márc. 26. 23:57
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

És jó tudni, hogy van ilyen oldal is :)

2017. márc. 27. 02:41