Valaki segítene nekem ebben a számtani/mértani sorozatos matematika példában?


A feladat a következő lenne:

Egy mértani sorozat első, második és harmadik tagja rendre egyenlő egy számtani sorozat első, negyedik és tizenhatodik tagjával. Mindkét sorozat első tagja 5.

Számítsa ki a számtani sorozat differenciáját, valamint a mértani sorozat első öt tagjának összegét!



2017. márc. 13. 17:18
 1/3 anonim ***** válasza:
45%

mértani sorozat tagja legyen: m

számtanié: sz

m1=sz1=5

tudjuk: m2=5*x és m3=5*x^2

sz4=5+3*y és sz16=5+15*y, ebből ki lehet hozni egy egyenletet, amiből kijön, hogy a differencia, vagyis az y=5 és az x=4

Első 5 tag összege:1705

2017. márc. 13. 17:53
 2/3 anonim ***** válasza:

Az előző válaszadó elhagyta a feladat felét.

Ez a példa a 2009-es idegen nyelvű érettségiből való.

Itt találhatod hozzá a hivatalos javítókulcsot (16. feladat):

[link]

2017. márc. 13. 22:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2017. márc. 14. 13:34