A feladat a következő lenne:
Egy mértani sorozat első, második és harmadik tagja rendre egyenlő egy számtani sorozat első, negyedik és tizenhatodik tagjával. Mindkét sorozat első tagja 5.
Számítsa ki a számtani sorozat differenciáját, valamint a mértani sorozat első öt tagjának összegét!
2017. márc. 13. 17:18
1/3 anonim válasza:
mértani sorozat tagja legyen: m
számtanié: sz
m1=sz1=5
tudjuk: m2=5*x és m3=5*x^2
sz4=5+3*y és sz16=5+15*y, ebből ki lehet hozni egy egyenletet, amiből kijön, hogy a differencia, vagyis az y=5 és az x=4
Első 5 tag összege:1705
2/3 anonim válasza:
Az előző válaszadó elhagyta a feladat felét.
Ez a példa a 2009-es idegen nyelvű érettségiből való.
Itt találhatod hozzá a hivatalos javítókulcsot (16. feladat):
3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2017. márc. 14. 13:34