Balla Emese kérdése:

Hogy lehet megoldani ezt az egyenletet? x^4-y^4=5 x^2-y^2=1

Megnéztem a könyvben hátul a megoldást: (√3;√2), (-√3;√2), (√3;-√2), (-√3;-√2) de a megoldás menetét ha valaki le tudná vezetni, megköszönném :) vagy valamilyen ehhez hasonló feladat is sokat segítene (és kérlek, csak normális válaszokat)

2017. márc. 5. 12:00
 1/2 Brain Storming ***** válasza:
57%

1. x^4=5+y^4

2. x^2=1+y^2

-------------

1.(1+y^2)^2=5+y^4


1+2y^2+y^4=5+y^4 / -y^4

1+2y^2=5 / -1

2y^2=4 /négyzetgyökv.


... innen már mennie kellene - csak a négyzetgyökök előjeleit kell figyelembe venni. (a nevező gyöktelenítésére is oda kell figyelni, ha azt alkalmazod, nem kell számológép se)


Ezután a kapott y-t be kell helyettesíteni a 2. egyenletbe.


Pozitív alapok, és pozitív páros kitevők esetén csak pozitív számok kaphatók, ezért van négyféle lehetséges megoldáskombináció.

2017. márc. 6. 03:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :)
2017. márc. 9. 09:50