Az ábra szerinti elrendezésben az áramforrások ideálisak, Epszilon1=60V, Epszilon2=10V, a fogyasztók ellenállása R1=8 ohm, R2=2 ohm, R3=4 ohm, R4=6 ohm, R5=12 ohm, a kondenzátorok kapacitása C1=4nF és C2=6nF. I1=? , Q1=?


(a) Stacionárius állapotban milyen erős áram folyik át az R1 ellenálláson? (b) Mennyi töltés ül a C1 kondenzátoron?

[link]


Addig eljutottam, hogy felírtam a három egyenletet 3 ismeretlennel, de mindig más eredmény jön ki. Le tudná nekem valaki vezetni a b résszel együtt?

I1=I2+I3

1.hurok: epszilon1-I2*R23-I1*R1=0

2.hurok: epszilon1-I3*R45+epszilon2-I1*R1=0


R23=R2+R3=6 ohm

R45=R4*R5/R4+R5=4 ohm


I1=?



2017. márc. 1. 12:50
 1/4 Minekvan ***** válasza:

Én inkább a szuperpozíció elv alapján indulnék el.

Elsőként az ellenállásokat rendezném, így a középső ág eredője R23=R2+R3=6ohm és a páruzamos R4,R5 -> R45=4ohm. Mivel egyenáramú a kör, így a kondikon áram nem folyik (kívéve bekapcsoláskor),szakadásként tekintünk rájuk.Most már leegyszerűsödött a körünk.Van R1-E1 ág, R23 ág és harmadik ág az R45-E1 elemek.A szuperpozíció elv alapján a az egyik feszültségforrást,rövidzárlattal helyettesítted, legyen ez az E2. Majd az így módosult körben kiszámoljuk a részáramok és fesz. értékeit.

Felírod a csomóponti áramegyenletet, legyen ez I´1 - I´2 +I´3 =0.

Kiszámolod az egyes részáramokat: I´1=E1/(R1+R2345), áramosztó elv -> I´2=I´1*R45/(R23+R45)

I´3= I´2 - I´1

A következő lépésben hasolóan, de most az E1 fesz.forr. dezaktivizállod. és felírod a kétvonalas jelekkel az áramokat, úgy ahogy én tettem.

Mikor megvannak az eredmények a valós áramértékek az egyes részáramok ősszegeiből számolod ki,valahogy így: I1=I´1 + I´´1=

2017. márc. 1. 23:16
 2/4 Minekvan ***** válasza:

Na valami roszz gombot nyomtam.

Tahát I1 = I´1 + I´´1

I2 = I´2 + I´´2

I3 = I´3 + I´´3

Az I2 ismeretében kiszámolható az R2 -re eső U feszültség, ami egyben a kondenzátorok végpontjaninak feszültsége.A soros kondenzátoron a töltés egyformán oszlik el , így Q=Q1=Q2

A soros kondik eredője C=C1*C2/(C1+C2) a töltés rajtuk pedig Q= C*U.

2017. márc. 1. 23:24
 3/4 A kérdező kommentje:
Az R2345 az mennyi?
2017. márc. 2. 09:52
 4/4 Minekvan ***** válasza:
R2345 az R23 és R45 párhuzamos eredője
2017. márc. 2. 10:28