Vízszintes talajon álló, a lövedékkel együtt 452,5 kg tömegű ágyú és a talaj közötti súrlódási együttható 0,15. Az ágyúcső vízszintes helyzetben van, amikor a 2,5 kg tömegű lövedéket 1440 km/h sebességgel kilövik belőle!?  


a) Hány m/s sebességgel lökődik hátra az ágyú a lövés pillanatában?

b) Hány cm-t tesz meg az ágyú a lövés pillanatától a megállásáig?

Próbáltam megoldani, de nem értem:(



2017. febr. 24. 16:37
 1/2 anonim ***** válasza:

a) Lendületmegmaradást kell alkalmazni. m1=452,5-2,5 kg, v1=?, m2=2,5 kg, v2=1440 km/h

Felírod a lendületmegmaradás egyenletét, ebben csak v1 lesz az ismeretlen, ki tudod számolni.


b) Az előbb kiszámolt ágyú sebességéből számolható a mozgási energiája (megnézed a képletet, behelyettesítesz, megkapod). Miközben az ágyú súrlódik a talajjal, ez az energia fog lecsökkenni egészen addig, amíg meg nem áll. Vagyis:

E = F*s, ahol:

E : mozgási energia, előbb kiszámoltad [J]

F : súrlódási erő, nagysága 450*9,81*0,15 [N]

s : a megállásig megtett út.


Csak s az ismeretlen, E/F hányadosból megkapod az értékét méterben.

2017. febr. 24. 17:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2017. febr. 24. 18:24