Egy szénhidrogén molekulája 83,33 tömegszázalék szenet és 16,67 tömegszázalék hidrogént tartalmaz. Mi ennek a szénhidrogénnek az összegképlete?


2017. febr. 15. 15:58
 1/1 bongolo ***** válasza:

Szóval 5-ször annyi tömegű szén van benne, mint H, akkor lesz a tömegszázalék 83,33%=5/6 és 16,67%=1/6.

1 mol szén = 12 g

1 mol hidrogén = 1 g

Legyen mondjuk benne n darab C és m darab H atom:

n·12 = 5·m·1

Ez egész számokkal úgy lehet, ha n=5 és m=12, vagy a többszörösei (mivel az 5-nek és a 12-nek nincs közös osztója).

C₅H₁₂ vagyis pentán.

2017. febr. 16. 10:14