Igaz-e, hogy a következő kifejezés értéke konstans?


√6·ATAN(√3·(√2·SIN(x) - √3)/3)/6 - √6·ACOS(SIN(x)·(SIN(x) - √6)/(SIN²(x) - √6·SIN(x) + 3))/12


Ahol ATAN az árkusz tangens illetve ACOS az árkusz koszinusz függvényt jelöli. A szóban forgó érték nagyobb mint -1 és kisebb 0.



#Árkusz_függvények #konstans_függvény.
2017. febr. 8. 14:57
 1/8 anonim ***** válasza:
Igen, kb. -0.641274915080932 az értéke.
2017. febr. 8. 15:22
 2/8 A kérdező kommentje:
A bizonyítás ötletét is jó lenne, ha feltenné valaki. Köszi.
2017. febr. 8. 18:05
 3/8 vurugya béla ***** válasza:

Csak egy ötlet egy új ismeretlenre:

(√2·SIN(x) - √3) = p

ekkor

(SIN(x)·(SIN(x) - √6)/(SIN²(x) - √6·SIN(x) + 3) = 1 - 3/(p^2)

Tovább még nem jutottam...

2017. febr. 8. 23:58
 4/8 vurugya béla ***** válasza:

Bocs, elírtam! Helyesen:


Csak egy ötlet egy új ismeretlenre:

(√2·SIN(x) - √3) = p

ekkor

(SIN(x)·(SIN(x) - √6)/(SIN²(x) - √6·SIN(x) + 3) = 1 - 6/(p^2)

Tovább még nem jutottam...

2017. febr. 9. 00:01
 5/8 A kérdező kommentje:
Nálam inkább (SIN(x)·(SIN(x) - √6)/(SIN²(x) - √6·SIN(x) + 3)=(p²-3)/(p²+3).
2017. febr. 9. 16:01
 6/8 A kérdező kommentje:
A függvény határértéke 0-ban -6π/12~-0,64127... a fent leírt érték.
2017. febr. 9. 16:31
 7/8 A kérdező kommentje:
Bocsánat, inkább -√6π/12.
2017. febr. 9. 16:33
 8/8 A kérdező kommentje:

12/√6-al való beszorzás után Béla ötletéből kiindulva és a fentieket felhasználva adódik: COS(2·ATAN(√3·p/3) - ACOS((p^2 - 3)/(p^2 + 3)))=

12·p^2·SIGN(p)/(p^2 + 3)^2 - (p^2 - 3)^2/(p^2 + 3)^2. Ez negatív p-re -1= cos(-π)-et ad eredményül, ami majdnem jó...

2017. febr. 9. 17:11