Honnan ered a "x, y, z" stb generáció kifejezés?
A II. világháború után volt egy nagyobb népességnövekedés (nálunk Ratkó-korszak) és az azt követő generációkat kezdték el így hívni.
Hogy honnan ered, arra nyílván megvannak a különböző magyarázatok, hogy "mert Robert Capa hivatkozokk rájuk így először, aztán más is", de hogy miért arról az a személyes véleményem, hogy a háború után úgy vélhették, hogy most már béke lesz, nem lesz több társadalmi feszültség sem, s a különböző generációk is jól kijönnek majd egymással, így nincs is szükség többé megkülönböztetni őket egymástól, válasszunk egy betűt az ABC végéről, ezzel is jelezve, hogy itt már végleges állapotok fognak beállni. Aztán nem így lett, s még tovább kellett menni a betűkkel. Nálunk logikusan ZS lenne a következő, az angolszász országok meg oldják meg, ahogy akarják.
Igazából az Y, Z neveket is már az X-ből eredeztették. Az emberek mindig is egyesítették persze valamilyen jelző alatt foglalták össze a generációkat, akiket összefogott valamilyen közös élmény (vagy annak hiánya) és így hasonló viselkedésformákkal, ambíciókkal bírtak.
Biztosan volt sok tucat "xy háború előtt/alatt/után született" generáció, de bármilyen más meghatározó eseményről kaphatták a nevüket. Kulturális mozgalmak például (a rockn roll generáció). Gazdasági események, fellendülések/válságok. Az ausztrál "ellopott generáció" például a benszülött szülők -gyerekek elválasztása nyomán alakult ki.
A modern nyugat (főleg USA) történelmében ugye ez a lista kristályosodott ki:
- Az elveszett generáció:
Azok, akik az I. világháború alatt nőttek fel, és megélték az utána való céltalanságot.
- A legnagyszerűbb generáció (vagy GI generáció, a GI Joe katonafigurákra utalva - a GI a "general/government issue", azaz állami (katonai) szabvány, vagy a galvanizált vas (szintén katonai célú fém) rövidítése):
Azok, akik a Nagy Gazdasági Világválság alatt nőttek fel, majd végigharcolták a II. világháborút.
- A csöndes generáció (másnéven a "szerencsés kevesek"):
Nyugaton a vietnami és koreai háborúban harcolók és azt végigélők, akik közül sok politikai aktivista is kikerült.
A "baby boomer"ek:
Az első televízióval felnővő generáció, egyben a rock-n-roll generáció, akik a II. vh. utáni születésszámfellendülés termékei.
Az X generáció:
Egy cinikusabb, a hagyományos társadalmi értékeket képviselő baby boomerektől eltávolodó, modernebb, vállalkozó szellemű, önálló generáció.
A millenárisok (Y generáció):
Internetet és szociális médiát jobban igénylő, társadalmi igazságosság és multikulturalitás iránt jobban érdeklődő, digitálisan önszervező generáció.
A Z generáció:
AZok, akik az internetet/mobilt már kiskorukban elsajátítják.
(Tekintve, hogy ez a generáció most nő fel, felnőttkori viselkedésükről nncs adat.)
---------
Amúgy Douglas Coupland, aki anno popularizálta egy könyvcímével az X generáció elnevezést, nemrég kijött egy A generáció c. könyvvel - Kurt Vonnegut egy beszólására célozva, aki rámutat, mennyire önkényesen lehet csak úgy választani egy betűt az ABCből és elterjeszteni. (Azaz mindegy, milyen név terjed el.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!