Ennek a határértéke miért negatív?


lim x tart -végtelenhez

(Gyök alatt: 81x^2-15x+4)/7+12x


Megcsináltam és 3/4 jött ki, de a megoldás -3/4... Miért negatív? Nem értem :(


2017. jan. 24. 12:37
 1/5 anonim ***** válasza:
Valószínűleg azért, mert nem definíció szerint vontál gyököt, de ha leírod, hogyan csináltad, meg tudjuk mondani, hol a hiba.
2017. jan. 24. 13:17
 2/5 A kérdező kommentje:

A nevező legmagasabb hatványú x-e az x, tehát azzal kell minden tagot leosztani.

A számlálóban ezt az x-et bevittem a gyökjel alá, így ott x^2-ttel osztottam.

Így a 81x^2/x^2- ből maradt 81 a gyök alatt, a másik két gyökös tag x^2- ttel osztva nulla fele tart a minusz végtelenben.

A nevező pedig 12 marad


Így az egészből marad a gyök81/12, ami 3/4

2017. jan. 24. 13:22
 3/5 bongolo ***** válasza:

Attól tűnt el az előjel, hogy az x-ből x²-t csináltál.

A másik iranyba érdemes menni:

√(81x²(1 - 15/81x + 4/81x²)) / (7+12x)

= |9x|·√(1 - ...) / (7+12x)

= -9x·√(1 - ...) / (7+12x)

= -9·√(1 - ...) / (7/x + 12)

A gyökös 1-hez tart, a nevező 12-höz, marad az, hogy -9/12 = -3/4

2017. jan. 24. 13:51
 4/5 anonim ***** válasza:
De alapjáraton is, ha megnézed, a számláló mindenképp pozitív, a nevező mindenképp negatív, így csak 0 vagy negatív lehet a határérték.
2017. jan. 24. 13:56
 5/5 A kérdező kommentje:
Oké, azt hiszem, nagyjából értem. Köszi
2017. jan. 24. 14:05