lim x tart -végtelenhez
(Gyök alatt: 81x^2-15x+4)/7+12x
Megcsináltam és 3/4 jött ki, de a megoldás -3/4... Miért negatív? Nem értem :(
2017. jan. 24. 12:37
1/5 anonim válasza:
Valószínűleg azért, mert nem definíció szerint vontál gyököt, de ha leírod, hogyan csináltad, meg tudjuk mondani, hol a hiba.
2/5 A kérdező kommentje:
A nevező legmagasabb hatványú x-e az x, tehát azzal kell minden tagot leosztani.
A számlálóban ezt az x-et bevittem a gyökjel alá, így ott x^2-ttel osztottam.
Így a 81x^2/x^2- ből maradt 81 a gyök alatt, a másik két gyökös tag x^2- ttel osztva nulla fele tart a minusz végtelenben.
A nevező pedig 12 marad
Így az egészből marad a gyök81/12, ami 3/4
2017. jan. 24. 13:22
3/5 bongolo válasza:
Attól tűnt el az előjel, hogy az x-ből x²-t csináltál.
A másik iranyba érdemes menni:
√(81x²(1 - 15/81x + 4/81x²)) / (7+12x)
= |9x|·√(1 - ...) / (7+12x)
= -9x·√(1 - ...) / (7+12x)
= -9·√(1 - ...) / (7/x + 12)
A gyökös 1-hez tart, a nevező 12-höz, marad az, hogy -9/12 = -3/4
4/5 anonim válasza:
De alapjáraton is, ha megnézed, a számláló mindenképp pozitív, a nevező mindenképp negatív, így csak 0 vagy negatív lehet a határérték.
5/5 A kérdező kommentje:
Oké, azt hiszem, nagyjából értem. Köszi
2017. jan. 24. 14:05