Kémia házi feledat. Hogy kell megcsinalni?


1, Hany cm3 egy mol/dm3 tomenysegu kensav oldatot adtunk 200cm3 0,5 mol/dm3 koncentracioju kensav oldathoz ha a keletkezett oldat 0,8mol/dm3 koncentracioju lett? Ezt az oldatot 800 cm3 natriumhidroxid (naoh) oldat kozombositi. Hany mol/ dm3 a naoh oldat?


2, 10cm3 2mol/dm3 tomenysegu kensavoldatot desztilalt vizzel 100cm3 ra higitunk az oldat 20cm3jat kaliumhidroxid oldattal kozombositjuk. Szamitsuk ki hany mol KOH szukseges a 20cm3 higitott krnsav kozombositesehez?

Legyszi magyarazatot is irnatok hozza mert egyedul nem tudok rajonni, hogy kell.



2017. jan. 2. 16:21
 1/3 anonim ***** válasza:

keverési egyenlet: ax+by=(a+b)z


a1 + 200*0,5 = (a+200)*0,8

a+100=0,8a+160

0,2a=60

a=300

300 cm3 1 M -kénsav kell az oldat elkészítéséhez.


Reakció egyenlet:

H2SO4 + 2 NaOH = Na2SO4 + H2O

1 mól kénsavhoz - 2 mól lúg


n = V*c n(sav)= 2 n(lúg)

V(sav)*c(sav) = 2*V(lúg)*c(lúg)

V(sav) = 200+300= 500 cm3

500*0,8=2*800*c(lúg)

400=1600*c(lúg)

c(lúg)= 0,25 M

2017. jan. 2. 19:27
 2/3 anonim ***** válasza:

Tehát, ezek nem nehéz feladatok, csak lépésenként kell végigmenni rajta.


Mindig kell reakcióegyenlet.

A mennyiségeket vissza kell vezetni mólnyi mennyiségekre.


Keverési egyenletet nem mindenhol tanítják , de enélkül is egyszerűen számolhatók ezek az egyenletek csak logikával is.


A 2. -nál:


" 10 cm3 2 mol/dm3 töménységű kénsavoldatot "


Aránypárral:


2 mol/dm3 : 2 mol 1000 cm3-ban

............X mol 10 cm3-ban

x=10*2/1000=0,02 mol anyag van az oldatban


Képlettel: n=V*c = 0,01 dm3 * 2mol/dm3 = 0,02 mól



" desztillált vízzel 100cm3 ra hígítunk." , még mindig 0,02 mól anyagunk van csak több vízben.


" az oldat 20cm3jat kaliumhidroxid oldattal kozombositjuk."


A közömbösítés kémiai reakció:


H2SO4 + 2 KOH = K2SO4 + H2O


1 mól kénsavhoz 2 mól KOH kell

0,02 mól kénsavhoz 0,04 mól KOH kell



szóval ennyire egyszerű, csak szépen lépésenként kell végighaladni a feladaton.

2017. jan. 2. 19:38
 3/3 Arp Du ***** válasza:

2. egy javítás

(0,02 mol kénsav van 100cm3-ben)

-> 0,02*20/100= 0,004 mol van a 20cm3-ben

0,004 mol kénsavhoz 0,008 mol KOH kell

2017. jan. 2. 23:53