Matek példa megoldásában segítene valaki?


nem csak a megoldásában,hanem végigvezetve..nagyon nem értem ezt,és hnap érettségi.:(



cosˇ2 x + 4cos x = 3sinˇ2 x


ˇ2= négyzet ..nem tudom hogy szokták jelölni fórumokban :D


KÖSZÖNÖÖM!!


2010. máj. 3. 18:39
 1/8 anonim ***** válasza:

erre vannak azok az összefüggések...

szerintem:

sin^2 (alfa) + cos^2 (alfa) = 1

de lehet, nem ezt kell alkalmazni.

Próbáltam azért segíteni :)

örülök, ha meglesz a kettes :S

2010. máj. 3. 18:46
 2/8 A kérdező kommentje:
igen,én is így vagyok evvel.midenből 4es,5ös vagyok,de a matek..félévkor meghúztak,most próbaérettségim 3as lett,de ehhez a témakörhöz hozzá sem tudok nyúlni..akkor is ha vannak az összefüggések..:S szintúgy vektorok..
2010. máj. 3. 18:50
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem nehéz feladat.


van egy azonosságunk, miszerint:

sin^2(x)+cos^2(x)=1

ebből:

3×sin^2(x)=3-3×cos^2(x)

ezzel kicserélhető a jobb oldal.


Ez után egy oldalra rendezünk mindent:


4×cos^2(x)+4×cos(x)-3=0


Ez pedig másodfokú egyenlet cos(x)-re, másodfok úmeoldóképlettel:

cos(x)1,2=(-4+-gyök(16+48))/8=(-4+-8)/8


ebőll:

cos(x)1=1/2

cos(x)2=-12/8, ami kisebb, mint -1, így ez nem lehet jó megoldás (hisz cos az 1 és -1 közé esik)


Ha cos(x)=1/2, akkor x az lehet 60° vagy (az egységsugarú kör alapján) a 4. síknegyedben is lehet, tehát 300° és persze a periódust se hagyjuk ki, ami k×360°


Tehát a megoldások:


x=pi/3+2×k×pi

x=5×pi/3+2×k×pi

ahol k egész

2010. máj. 3. 18:51
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha valamelyik lépés nem világos, akkor szóljatok és jobban leírom.
2010. máj. 3. 18:53
 5/8 A kérdező kommentje:
hűha,köszönööm:) őő azt nem értem,hogy a legelején hogy lett az3-3cosˇ2x? mi az a 3 a legelejéén?..meg utána a 4es,amikor összevontuk..nem látom,hogy hogyan jött ki:S neharagudj a zaklatásért!:D és tényleg kösziii:)
2010. máj. 3. 18:59
 6/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Adott ez az azonosság:

sin^2(x)+cos^2(x)=1


Na most ha ezt beszorzod 3-mal, akkor ez lesz belőle:

3×sin^2(x)+3×cos^2(x)=3


És itt viszed át a cosinust a túloldalra, hogy legyen:

3×sin^2(x)=3-3×cos^2(x)


És mivel az eredeti egyenlet jobboldala pont "3×sin^2(x)" ezért az kicserélhető az előző egyenlet baloldalára, ami "3-3×cos^2(x)".


Tehát az eredeti:

cos^2(x)+ 4×cos^2(x) = 3×sin^2(x)

egyenlet a jobb oldalt kicserélve ez lesz:

cos^2(x)+ 4×cos^2(x) = 3-3×cos^2(x)

És itt viszek át a jobb oldalról mindent balra, hogy másodfokú polinomot kapjak és mivel bal oldalon már van egy cos^2(x) ezért jobbról a 3at átvíve 4 lesz.

2010. máj. 3. 19:06
 7/8 anonim ***** válasza:
ez nem az a fajta, aminél kifejezheted mondjuk sin-t és utána behelyettesítesz?
2010. máj. 3. 19:06
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm,mostmár kapizsgálom:)
2010. máj. 3. 19:33