Segítene valaki megoldani ezt a 3 ismeretlenes egyenlet rendszert? Mindig belegabalyodok.


y(2n + 6) + x(3n + 2) = 60,5

x+y = 10

nx + y(n + 2) = 37



2016. dec. 18. 13:55
 1/9 anonim ***** válasza:

Először talán foglalkozzunk a második két egyenlettel:


x+y=10

nx+(n+2)y=37


Ezt, mint egy paraméteres egyenletrendszert, ahol n a paraméter, megoldjuk úgy, hogy x és y értékeit n-től függően kapjuk meg.


Első körben vizsgáljuk azt az esetet, ha n=0, ekkor az egyenletrendszer:


x+y=10

2y=37, ennek a megoldása y=18,5 és x=-8,5. Ezt beírjuk a harmadik egyenletbe, nem kapunk egyenlőséget, tehát nem jó megoldás.


Másik lehetőség, hogyha y együtthatója 0, ez n=-2 esetén lesz, ekkor


x+y=10

-2x=37, ennek a megoldása x=-18,5 és y=28,5, szintén beírjuk ezeket az első egyenletbe, és megint nem kapunk egyenlőséget.


A speciális esetek kilőve, így marad az egyszerű megoldás; szorozzuk az első egyenletet n-nel:


nx+ny=10n

nx+(n+2)y=37


Most vonjuk ki egymásból az egyenleteket:


2y=37-10n, vagyis y=18,5-5n, ezt írjuk vissza az első egyenletbe:


x+18,5-5n=10, tehát x=-8,5+5n. Ezek lesznek az egyenletrendszer megoldásai n függvényében. Mivel ezt tudjuk, a legelső egyenlet x-ét és y-ját lecserélhetjük ezekre:


(18,5-5n)*(2n+6)+(-8,5+5n)*(3n+2)=60,5


Ez egy másodfokú egyenlet, amit már egyszerűen meg lehet oldani, viszont nincs valós megoldása, így valamit elírtál szerintem.

2016. dec. 18. 14:43
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi szépen. Ez egy kémia feladat megoldása, szóval nyilván az elején rontottam el valamit, mikor felírtam a 3 egyenletet. Nem tudok rájönni, hogy mit, úgyhogy szerintem rosszul írtam le egy adatot az órán.
2016. dec. 18. 14:57
 3/9 Tom Benko ***** válasza:
Akkor írd le az eredeti problémát, hátha tudunk segíteni.
2016. dec. 19. 11:38
 4/9 A kérdező kommentje:

Oké.

Két, az alkán homológ sorban egymást követő szénatomszámú szénhidrogén 10 cm3-nyi elegyét 100 cm3 oxigénnel keverjük. Az elegyet meggyújtjuk, majd az elegy tökéletes égése után lehűtjük a keletkező gázelegyet, így a keletkezett vízgőz lecsapódik. Az így létrejött 76,5 cm3 gázelegyet KOH-os vízen átvezetve az elegy térfogata 39,5 cm3-re csökken.

2016. dec. 22. 14:34
 5/9 Tom Benko ***** válasza:

Szerintem gondolkodjunk visszafelé. A KOH elnyeli a CO_2-t, ebből megvan a keletkező CO_2 mennyisége. Ehhez tudjuk, hogy mennyi oxigén kell.


A két alkán: c_nH_{2n+2} és C_{n+1}H_{2n+4}, ezekre fel lehet írni az égés egyenletét. No most, mivel van még fennmaradó gáz, vagy a CH-k, vagy az oxigén volt feleslegben. Első esetben mindkettő gáz volt, gyorsan ellenőrizhető, hogy fennáll-e, utána pedig az oxigénfogyás és a CO_2 mennyisége alapján lehet következtetni.

2016. dec. 23. 18:13
 6/9 A kérdező kommentje:

Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy mindkettő gáz halmazállapotú, és egész biztosan oxigén marad vissza, mivel ha CH maradna, akkor egy csomó egyéb adatra is szükségünk lennek a tökéletlen égés miatt.

Így az égések egyenlete (lehet, hogy itt rontok el valamit):

CnH2n+2 + 1,5n+1 O2 = nCO2 + n+1 H2O

Cn+1H2n+4 + 1,5n+2 O2 = n+1CO2 + n+2 H2O


Legyen x mol vagy dm3(ez Avogadro törvénye értelmében mindegy) CnH2n+2 és y mol Cn+1H2n+4. Az ebből következő egyenletek:

x + y = 10

x(1,5n+1) + y(1,5n+2) = 60,5

nx + y(n-1) = 37

Először a reakcióegyenleteket rontottam el, azért jöttek ki teljesen más egyenletek.

Viszont ezekre sem jött ki jó megoldás, x = 0 lett nekem a végeredmény.

2016. dec. 26. 20:36
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
A második reakcióegyenletet elrontottad.
2016. dec. 29. 18:28
 8/9 A kérdező kommentje:

Hol? Szerintem jó.

Jobb oldal:

n+1 C

2n+4 H

3n+4 O


Bal oldal:

n+1 C

2(n+2)=2n+4 H

2(n+1)+n+2 = 2n+2+n+2 = 3n+4 O


Minden egyezik.

2016. dec. 29. 21:39
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Az oxigének száma. Jobb oldal: 2n+2 a CO_2-ből és n+2 a H_2O-ból. Ez összesen 3n+4 oxigén.
2017. jan. 1. 20:46