Szükség van mesterséges nyelvekre? Érvelést kell írnom ezzel a címmel 1,5 oldal. Valaki?
A netes forrást akartam én is javasolni, de csak ugródeszkának ajánlanám, a mi tanárunk anno gimiben ellenőrizte és akinek tetemes mennyiségű másolás volt egy weblapról, annak odaírta konkrétan a linket. :D
Gondold át, hogy milyen lehet egy mesterséges nyelv, mik az előnyei, hátrányai és, hogy ezek alapján összességében pozitív vagy negatív a mérleg, illetve ezek alapján van-e rájuk szükség.
Leírok neked egy lehetséges vázlatot a témával kapcsolatban:
Szerintem számtalan előnye lenne a mesterséges nyelvek terjeszkedésének a természetes nyelvekkel szemben mert sokkal könnyebben elsajátíthatók és mindemellett mindentől függetlenek. Egyetlen hátrányuk, hogy a legelterjedtebb műnyelvnek is vannak nyelvészeti szempontból hibái. Viszont sajnálatos módon szinte szerep nélkül vannak a mai társadalomban a mesterséges nyelvek, holott sokkal kézenfekvőbb megoldás lenne.
(ez a bevezető, kicsit jobban kerekítsd ki a mondatokat, következő bekezdésben a 4 felsorolt gondolatot kellene kifejteni).
-Sokkal gyorsabban elsajátítható (itt hasonlítsd össze a legelterjedtebb műnyelvet, az eszperantót a legkönnyebb természetes nyelvekkel (spanyol stb.), mennyi idő megtanulni folyékonyan beszélni? Interneten rengeteg ilyen összehasonlítást kapsz.
-A mesterséges nyelvek nemzetiségtől függetlenek. (Ez kicsit filozófikusabb gondolat, lényegében arról írhatsz, hogy igazságosabb lenne, mert pl. az angollal ellentétben ez nem egy nemzet nyelve, így nincsenek egyenlőbb emberek világnyelv tekintetében, erről is rengeteg véleményt találsz az interneten, fejtsd ki jó bőven).
-Ellenérvként írj az eszperantó nyelvészeti hibáiról, pötyögd be ezt is a googliba, ha magyarul nem kapsz róla valami cikket, akkor angolul keress rá, de biztos vagyok benne hogy magyarul is fogsz kapni. Lényegében itt arról van szó, hogy vannak a "fülnek nem tetsző" nyelvtani összetételek a nyelvben. Lezárásként írhatsz a gondolat végére arról hogy nagy hiba lenne egy tökéletlen, hibás nyelvet elterjeszteni, viszont semmiség lenne a tökéletesítése a nyelvnek. Kerekítsd ki ezt.
-Utolsó gondolatként pedig írj arról hogy a mostani világban aligha van szerepe a műnyelveknek, kevesen beszélik és hasztalan lenne megtanulni, mert nincs mire használni, de itt is játssz a gondolattal tovább, hogy bár semmire nem használjuk, de nagy lehetőség lenne, összeköthetné az egész világot 1 nyelv és hogy ennek nagy jövője lehetne mert...... És a gondolat lezárásaként írd le azt hogy hogy lehetne elérni hogy elterjedjen a műnyelv mint a világot összekötő nyelv.
És a fogalmazás lezárásában foglald össze a gondolatokat röviden: könnyű megtanulni, független viszont tökéletlen a természetes nyelvekhez képest és ma semmire nem jó, viszont nagy jövő állhat előtte, csak nemzetközi támogatás kellene hozzá. És a végére írd le a saját véleményedet, hogy szerinted pl. bár remek lenne egy könnyű nyelv, de az angol is megteszi, mert azt se nehéz megtanulni, s már a fél világ tudja, vagy amit te gondolsz az egészről, kicsit arra is kitérhetsz még egy gondolatban, vagy esetleg a végére hogy milyen jó lenne ha mindenki tudná az anyanyelvén kívül valamelyik műnyelvet (pénz, idő spórlás a világnak, könnyebb kommunikáció)
Szerintem már csak a vázlatom szinte 1.5 oldal, hajrá ;). Ha googlizni nem akarsz, akkor ne írj sehova konkrét adatokat, csak töltsd tele "filozófálással" a sorokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!