NagyTibirka kérdése:

Hogy kell megoldani 1 olyan feladatot hogy egy termék ár 20 %os leertekeles utan 320lej, mennyi az eredeti ara?

nemvagyok hulye de ezt a szazalek szamitast soha nem vagtam
2016. dec. 2. 23:18
 1/3 anonim ***** válasza:
320/0,8 = 400
2016. dec. 2. 23:51
 2/3 anonim ***** válasza:

Először gondoljuk meg, mit jelent az, illetve hogyan számoljuk ki, hogyha csökken az ára; például ha valami 500 lejbe kerül és 15%-kal csökkentik az árát, akkor úgy számolunk, kiszámoljuk a 15%-át, ez 500*15/100=75 lej, majd ezt levonjuk: 500-75=325 lejbe került később.


A feladatba nem ismerjük az árat, ez legyen x, ennek a 20%-át ugyanúgy számoljuk ki: x*20/100=0,2x, majd ezt levonjuk az eredeti árból, így x-0,2x=0,8-be fog kerülni. A feladat szerint ez az ár 320 lejjel egyezik meg, vagyis


0,8x=320 |:0,8

x=400, tehát 400 lejbe került eredetileg.

2016. dec. 3. 00:45
 3/3 A kérdező kommentje:
koszi szepen
2016. dec. 3. 16:06