nemvagyok hulye de ezt a szazalek szamitast soha nem vagtam2016. dec. 2. 23:18
2/3 anonim válasza:
Először gondoljuk meg, mit jelent az, illetve hogyan számoljuk ki, hogyha csökken az ára; például ha valami 500 lejbe kerül és 15%-kal csökkentik az árát, akkor úgy számolunk, kiszámoljuk a 15%-át, ez 500*15/100=75 lej, majd ezt levonjuk: 500-75=325 lejbe került később.
A feladatba nem ismerjük az árat, ez legyen x, ennek a 20%-át ugyanúgy számoljuk ki: x*20/100=0,2x, majd ezt levonjuk az eredeti árból, így x-0,2x=0,8-be fog kerülni. A feladat szerint ez az ár 320 lejjel egyezik meg, vagyis
0,8x=320 |:0,8
x=400, tehát 400 lejbe került eredetileg.
3/3 A kérdező kommentje:
koszi szepen
2016. dec. 3. 16:06