A katicabogarak által meghatározott háromszög területe az indulás után hány másodperccel lesz a legkisebb?


Egy 60 cm élű kocka három, egy csúcsból induló élének végén áll egy-egy katicabogár. Egyazon időben mindhárom katicabogár elindul, és mindegyik azonos,1 cm/s sebességgel végigmegy egy-egy, páronként kitérő él mentén.

A) 0 B) 15 C) 30 D) 40 E) 60


2010. ápr. 30. 15:11
 1/2 anonim ***** válasza:
15
2010. ápr. 30. 15:26
 2/2 anonim ***** válasza:

A kényelem kedvéért változtassuk meg a mértékegységeket. Legyen a kocka éle egységnyi, vagyis válasszuk éppen a 60 centimétert a távolság ,,új'' mértékegységének). Ez a 60 centis ,,új hosszegység'' egyébként véletlenül nagyjából kb. épp annyi, mint a svájci rőf (a dán, svéd, norvég, magyar rőf sem sokkkal tér el tőle).


[link]


A kocka éle az új mértékegység szerint tehát: 1 ,,hossz-újegység'', a rövidség kedvéért hívjuk egy rőfnek.


Az idő mértékegységét is változtassuk meg. Legyen az idő új mértékegysége a 60 másodperc, vagyis éppen 1 perc. Azért érdemelte ki külön figyelmünket éppen ez az időtartam, mert ennyi idő alatt jutnak el a hangyák végig egy él mentén.



½ ,,időújegység'' (perc) alatt a hangyák éppen az általuk választott (egyrőfös) él felét teszik meg (vagyis fél rőföt).


¼ perc alatt a hangyák éppen az általuk választott él negyedét teszik meg (negyed rőföt).


Szóval mostantól legalább a mértékegységek átváltogatásával nem kell bajódnunk: sikerült találnunk egy, a feladat szampontjából ,,természetesnek'' mondható mértékegységrendszert. Ennek az a haszna, hogy így majd kissé egyszerűsített formában lehet átfogalmazni a feladatot.


Most nézzük magát a kockát, készítsünk ábrát:


[link]


A hangyák a

001

010

100


pontból indulnak, például úgy, hogy


a 100 pontból induló hangya függőlegesen föl (az 101 pont irányába)


a 010 pontból induló hangya jobbra föl (az 110 pont irányába)


a 001 pontból induló hangya ,,befelé'' (a 011 pont irányába)


Nézzük meg, hol tartanak 60 másodperc (vagyis éppen 1 újidőegység, egy perc) múlva:


a 100 pontból indult hangya átkerült az 101 pontba


a 010 pontból indult hangya átkerült az 110 pontba


a 001 pontból indult hangya átkerült a 011 pontba


Nézzük meg, mekkora háromszöget határolnak. Induláskor a hangyák a hangyák a

001

010

100

pontban voltak. Az ábra szimmetriája miatt a hangyák áltaél közrefogott háromszög éppen egy szabályos háromszög.


A háromszög ,,alakja'' tehát már meg is van, vajon mmekkora lehet a mérete. Számoljuk hát ki a háromszög egy oldalát, milyen hosszú.


Az első és a második induló hangya (a 100 és a 001 pont) közöttti távolság nem más, mint a kocka egyik lapátlója. A lap átlója Pitagorasz tétellel könnyen számolható: a 100-001 szakasz, ez egyben egy derékszögű háromszüg átfogójának is tekinthető: az 100-001-000 derékszögű héromszögről van szó, amineek a derékszöge a 000 pontnál van. Tehát az átfogó a 1000-110 szakasz, a befogók pedig a 000-100 és a 000-001 élek. Az átfogó hosszát keressük. Pitagorasz tétele alapján, az átfogó négyzete épp a két befogó négyzete, a két befogó befogó nem más, mint egy-egy él, épp egységnyi (,,1 rőf'') hosszúsággal, tehát az átfogó hossza √(1² + 1²) = √2


Szóval ilyen helyzetből, egymástól ekkora távolságra indul az első és második hangya. De nemcsak rájuk igaz ez: a második és a harmadik hangya, és a harmadik és az első hangya távolságára is ugyanez a gondolatmenet vonatkozik. Mindezek a hangyák egyaránt éppen √2 távolságra vannaek egymástól. A hangyák tehát valóban szabályos háromszöget fognak közre induláskor.


És hova érkeznerk?


Amikor a hangyák megérkeznek, akkor a

101

110

011


pontba kerülnek. Itt lényegében ugyanez a gondolatmenet segít, lényegében ugyanolyan alakzatok jelennek meg,ugyanilyen segédháromszögeket húzhatunk be az ábrába, ugyanúgy számolhatunk Pitagorasztétellel, ugyanilyen távolságadatokat kell felhasználnunk a számítások során, szóval a végeredméynek is ugyanezek lesznek, mint az előbb. Szóval a a hangyák az út végén is szabályos háromszöget fognak közre, és ennek is √2 lesz az oldalhossza.


A kérdés az, hogy útközben milyen alakzatot fognak közre a hangyák (szabályos lesz-e ez is?), és mekkora lesz ennek a mérete. Nem jelenik-e meg valamikor kisebb behatárolt háromszög.


Vagyis, a t perc időpillanatban hogyan helyzkednek majd el a hangyák?


t perc alatt a hangyák épp az élek t-arányában mozdulna el. Tehát ha t éppen ½ perc volt ,akkor épp félúton lesznek a hangyák útközben az élek mentén, t = ¼ esetén pedig épp az általuk járt él negyedén leszenk. Mivel magát az él hosszát is egységnyinek vettük (egy rőf), ezért úgy is mindhatjuk, hogy t perc alatt épp t rőf hosszal lesznek útközben a hangyák.


Most rajzoljuk le a négyzetet, úgy, hogy elképzeljük, ahogy a hangyák éppen t utat tettek meg az egységnyi éleken. Az ábrán szemléltessük t-t valami kicsi, mindjuk kb. egynegyed, vagy egyharmad rőfnyi hosszként. A lényeg, hogy mindhárom hangya esetén ugyanolyan hosszú t-ket vegyük fel.


Nézzük meg a két hangya távolságát:

1. hangya: a 001 pontból a 011 pont felé tartó hangya (t hosszal mozdult el eddigi útja során)

2. hangya: és a 100 pontból éppen a 101 pont felé tartó hangya (ő is t hosszal mozdult el)


Nehéznek tűnik, nemhogy kiszámítani, de még lerajzolni is a hangyák útközbeni helyzetét. Érdemes ezért, segítségképp, egy derékszögű háromszöget belerajzolni az ábrába (és egy kicsit kiszínezni, vagy besatírozni ezt a derékszögű hároszmöget):


A: az 1. hangya

B: a 2. hangya

C az 101 csúcs


A derékszög a C csúcsnál van az ABC háromszögben.


Pitagorasz tételével számoljuk ki az AB távolságot, tulajdonképpen éppen ezt keressük (két hangya távolsága útközben).


AB² = AC² + CB²


Lássuk tehát, mennyi lehet AC² és CB². CB értékét még nem tudjuk közvetlenül, mert az ő kiszámításához még külön egy Pitagorasz-tétel-alkalmazás kell:


CB² = t² + 1²,


CB² = t² + 1,



Ami pedig AC hosszát illeti, őt nem kell külön kiszámítani, közvetlenül is leolvasható az ábráról:


AC = 1 -t


hiszen AC épp azt az utat jelöli, amit a 2. hangyának MÉG MEG KELL TENNIE ahhoz, hogy végigérjen az 1 hosszú élen (amiből eddig már éppen t hosszú utat tett meg).


tehát, ezek szerint AC² pedig


AC² = (1 - t)²


Most már össze tudjuk rakni a dolgokat:


AB² = AC² + CB²

ahol

AC² = (1 - t)²

és

CB² = t² + 1,


ebből összerakva:


AB² = (1 - t)² + (t² + 1)


ismerjük azt az algebrai azonosságot, hogy (1 - t)² = (t - 1)² = t² - 2t + 1


ez alapján


AB² = (1 - t)² + (t² + 1) = (t² - 2t + 1) + (t² + 1) = t² - 2t + 1 + t² + 1 = 2t² -2t + 2


AB = √(2t² -2t + 2)


Tehát az indulástól számított t perc múlva az 1. és 2. hangya √(2t² -2t + 2) távolságban lesz (nem centiben, hanem a kocka élhosszúságának arányában mérve).


A hangyák által bezárt háromszög szabályos, és mindvégig szabályos is marad, tehát a többi hangya egymástól vett távolsága is ugyanennyi.


A kérds az volt, hogy mikor lesz a hromszög területe minimális Szerencsére a háromszög mindvégig ugyanolyan alakú marad (csak mérete és elhelyezkedés változik), ezért nem kell területszámítással bajlódnunk: egész egyszerűen akkor lesz a területe minimális, amikor az oldalhosszúsága is minimális lesz. Tehát AB hosszát kéne minimalizálnunk, le kell vezetnünk, hogymely t időpillanatban lesz AB minimális:


AB = √(2t² -2t + 2) mely t-re minimális?


Szerencsére a gyökkel sem kel bajlódnunk. Hiszen valaminek a gyöke ugyanakkor lesz minimlis, amkior maga a gyök alatt lévő kifejezés is minimális. A kérdés tehát úgy is szólhat:


AB² = 2t² -2t + 2 mely t-re minimális?


Érdems a kifejezésből a kétszeres szorzót kiemlenünk. Ez is megkönnyíti a kérdést:


AB² = 2·(t² -t + 1) mely t-re minimális?


Nyilván ugyankkor, amikor a fele is éppen minimáéis. A 2-es szorzóval tehát nem kell bajlódnunk:


½·AB² = t² - t + 1 mely t-re minimális?


Bármenyire is sikerült leegyszerűsítenünk az eredeti kérdést, még mindig nem látszik, hogyan is lehetne levezetni a választ ebből. Azonban van egy konkrét technika erre, úgy hívják, ,,teljes négyzetté kiegészítés''


[link]


A t² - t + 1 kifejezés felírható-e úgy, mint valminek a négyzete (esetleg némi ,,hibakoorekcióval)?

Próbálkozzunk:


t² - t + 1 = (...)² ...


t² - t + 1 = (t - ...)² ...


t² - t + 1 = (t - ½)² ...


Mivel tudjuk, hogy (t - ½)² = t² - t + ¼, ezét ,,majdnem jó'' lett a legutolsó probálkozásunk. Persze, azért mégiscsakvan egy kis ,,hiba'': csak az a zavaró ¼ ne lenne! Hát korrigáljunk vele utólag:


t² - t + 1 = (t - ½)² - ¼


Hogy ennek az azonosságnak a feltárásával mire jutottunk, mi volt ennek a haszna? Az, hogy erre már nagyon könnyű megválaszolni a kérdést:


(t - ½)² - ¼ mely t esetén lesz ez minimális?


hát nyilván ugyankkor amikor (t - ½)² is minimális.


(t - ½)² pedig mikor minimális? Négyzetszám sohasem lehet negatív, hoszen mind a pozitív, mind a negatív számok ngyzete pozitív. Egyedül a nulla négyzete nem pozitív (hanem nulla). Minden más szám négyzete ennél csak nagyobb lehet. Így tehát, (t - ½)² pontosan akkor lesz minimális, amikor t - ½ éppen 0. Mert ha t - ½ nem nulla, akkor a négyzete mindenképp pozitív lesz.


Szóval (t - ½)² akkor minimális, amikor t - ½ éppen nulla.


t - ½ = 0


t = ½


Mértékegységek: perc mint időegység, kocka élhossza mint hosszegység.


A hangák mindvégig szabályos háromszöget zárnak be (ennek helyzete, mérete változik az idővel, de alakja nem), és éppen fél perc leteltével lesznak a legközelebb egymáshoz. Tehátt éppen fél perc múlva fogjá a legkisebb területű háromszöget bezárni. Persze ekkor egyben éppen félúton fognak tartani az élek mentén.


A távolságuk egyébként ekkor


AB = √(2t² -2t + 2) rőf lesz, persze a már kiszámított t idő multán, vagyis t = ½ perc elteltével.


AB = √[2·(½)² -2·½ + 2] = √[2·¼ -2·½ + 2] = √[½ - 1 + 2] = √[1½] = √[3/2] rőf.


Ez mindenesetre jóval kisebb, mint √2, márpedig a hangyák elindulásakor (és megérkezésekor) √2 a háromszög oldalhossza, tehát ,,útközben'' valóban előállnak kisebb értékek is (és éppen félúton a minimum).


Most, legvégül, ,,számoljunk vissza'' a feladat szövegében eredetileg megadott mértékegységekre:


Fél perc: 30 másodperc.


Kocka élhosszának (1 rőfnek, 60 cm-nek) a fele: 30 cm.

2010. máj. 1. 15:18