A katicabogarak által meghatározott háromszög területe az indulás után hány másodperccel lesz a legkisebb?
Egy 60 cm élű kocka három, egy csúcsból induló élének végén áll egy-egy katicabogár. Egyazon időben mindhárom katicabogár elindul, és mindegyik azonos,1 cm/s sebességgel végigmegy egy-egy, páronként kitérő él mentén.
A) 0 B) 15 C) 30 D) 40 E) 60
A kényelem kedvéért változtassuk meg a mértékegységeket. Legyen a kocka éle egységnyi, vagyis válasszuk éppen a 60 centimétert a távolság ,,új'' mértékegységének). Ez a 60 centis ,,új hosszegység'' egyébként véletlenül nagyjából kb. épp annyi, mint a svájci rőf (a dán, svéd, norvég, magyar rőf sem sokkkal tér el tőle).
A kocka éle az új mértékegység szerint tehát: 1 ,,hossz-újegység'', a rövidség kedvéért hívjuk egy rőfnek.
Az idő mértékegységét is változtassuk meg. Legyen az idő új mértékegysége a 60 másodperc, vagyis éppen 1 perc. Azért érdemelte ki külön figyelmünket éppen ez az időtartam, mert ennyi idő alatt jutnak el a hangyák végig egy él mentén.
½ ,,időújegység'' (perc) alatt a hangyák éppen az általuk választott (egyrőfös) él felét teszik meg (vagyis fél rőföt).
¼ perc alatt a hangyák éppen az általuk választott él negyedét teszik meg (negyed rőföt).
Szóval mostantól legalább a mértékegységek átváltogatásával nem kell bajódnunk: sikerült találnunk egy, a feladat szampontjából ,,természetesnek'' mondható mértékegységrendszert. Ennek az a haszna, hogy így majd kissé egyszerűsített formában lehet átfogalmazni a feladatot.
Most nézzük magát a kockát, készítsünk ábrát:
A hangyák a
001
010
100
pontból indulnak, például úgy, hogy
a 100 pontból induló hangya függőlegesen föl (az 101 pont irányába)
a 010 pontból induló hangya jobbra föl (az 110 pont irányába)
a 001 pontból induló hangya ,,befelé'' (a 011 pont irányába)
Nézzük meg, hol tartanak 60 másodperc (vagyis éppen 1 újidőegység, egy perc) múlva:
a 100 pontból indult hangya átkerült az 101 pontba
a 010 pontból indult hangya átkerült az 110 pontba
a 001 pontból indult hangya átkerült a 011 pontba
Nézzük meg, mekkora háromszöget határolnak. Induláskor a hangyák a hangyák a
001
010
100
pontban voltak. Az ábra szimmetriája miatt a hangyák áltaél közrefogott háromszög éppen egy szabályos háromszög.
A háromszög ,,alakja'' tehát már meg is van, vajon mmekkora lehet a mérete. Számoljuk hát ki a háromszög egy oldalát, milyen hosszú.
Az első és a második induló hangya (a 100 és a 001 pont) közöttti távolság nem más, mint a kocka egyik lapátlója. A lap átlója Pitagorasz tétellel könnyen számolható: a 100-001 szakasz, ez egyben egy derékszögű háromszüg átfogójának is tekinthető: az 100-001-000 derékszögű héromszögről van szó, amineek a derékszöge a 000 pontnál van. Tehát az átfogó a 1000-110 szakasz, a befogók pedig a 000-100 és a 000-001 élek. Az átfogó hosszát keressük. Pitagorasz tétele alapján, az átfogó négyzete épp a két befogó négyzete, a két befogó befogó nem más, mint egy-egy él, épp egységnyi (,,1 rőf'') hosszúsággal, tehát az átfogó hossza √(1² + 1²) = √2
Szóval ilyen helyzetből, egymástól ekkora távolságra indul az első és második hangya. De nemcsak rájuk igaz ez: a második és a harmadik hangya, és a harmadik és az első hangya távolságára is ugyanez a gondolatmenet vonatkozik. Mindezek a hangyák egyaránt éppen √2 távolságra vannaek egymástól. A hangyák tehát valóban szabályos háromszöget fognak közre induláskor.
És hova érkeznerk?
Amikor a hangyák megérkeznek, akkor a
101
110
011
pontba kerülnek. Itt lényegében ugyanez a gondolatmenet segít, lényegében ugyanolyan alakzatok jelennek meg,ugyanilyen segédháromszögeket húzhatunk be az ábrába, ugyanúgy számolhatunk Pitagorasztétellel, ugyanilyen távolságadatokat kell felhasználnunk a számítások során, szóval a végeredméynek is ugyanezek lesznek, mint az előbb. Szóval a a hangyák az út végén is szabályos háromszöget fognak közre, és ennek is √2 lesz az oldalhossza.
A kérdés az, hogy útközben milyen alakzatot fognak közre a hangyák (szabályos lesz-e ez is?), és mekkora lesz ennek a mérete. Nem jelenik-e meg valamikor kisebb behatárolt háromszög.
Vagyis, a t perc időpillanatban hogyan helyzkednek majd el a hangyák?
t perc alatt a hangyák épp az élek t-arányában mozdulna el. Tehát ha t éppen ½ perc volt ,akkor épp félúton lesznek a hangyák útközben az élek mentén, t = ¼ esetén pedig épp az általuk járt él negyedén leszenk. Mivel magát az él hosszát is egységnyinek vettük (egy rőf), ezért úgy is mindhatjuk, hogy t perc alatt épp t rőf hosszal lesznek útközben a hangyák.
Most rajzoljuk le a négyzetet, úgy, hogy elképzeljük, ahogy a hangyák éppen t utat tettek meg az egységnyi éleken. Az ábrán szemléltessük t-t valami kicsi, mindjuk kb. egynegyed, vagy egyharmad rőfnyi hosszként. A lényeg, hogy mindhárom hangya esetén ugyanolyan hosszú t-ket vegyük fel.
Nézzük meg a két hangya távolságát:
1. hangya: a 001 pontból a 011 pont felé tartó hangya (t hosszal mozdult el eddigi útja során)
2. hangya: és a 100 pontból éppen a 101 pont felé tartó hangya (ő is t hosszal mozdult el)
Nehéznek tűnik, nemhogy kiszámítani, de még lerajzolni is a hangyák útközbeni helyzetét. Érdemes ezért, segítségképp, egy derékszögű háromszöget belerajzolni az ábrába (és egy kicsit kiszínezni, vagy besatírozni ezt a derékszögű hároszmöget):
A: az 1. hangya
B: a 2. hangya
C az 101 csúcs
A derékszög a C csúcsnál van az ABC háromszögben.
Pitagorasz tételével számoljuk ki az AB távolságot, tulajdonképpen éppen ezt keressük (két hangya távolsága útközben).
AB² = AC² + CB²
Lássuk tehát, mennyi lehet AC² és CB². CB értékét még nem tudjuk közvetlenül, mert az ő kiszámításához még külön egy Pitagorasz-tétel-alkalmazás kell:
CB² = t² + 1²,
CB² = t² + 1,
Ami pedig AC hosszát illeti, őt nem kell külön kiszámítani, közvetlenül is leolvasható az ábráról:
AC = 1 -t
hiszen AC épp azt az utat jelöli, amit a 2. hangyának MÉG MEG KELL TENNIE ahhoz, hogy végigérjen az 1 hosszú élen (amiből eddig már éppen t hosszú utat tett meg).
tehát, ezek szerint AC² pedig
AC² = (1 - t)²
Most már össze tudjuk rakni a dolgokat:
AB² = AC² + CB²
ahol
AC² = (1 - t)²
és
CB² = t² + 1,
ebből összerakva:
AB² = (1 - t)² + (t² + 1)
ismerjük azt az algebrai azonosságot, hogy (1 - t)² = (t - 1)² = t² - 2t + 1
ez alapján
AB² = (1 - t)² + (t² + 1) = (t² - 2t + 1) + (t² + 1) = t² - 2t + 1 + t² + 1 = 2t² -2t + 2
AB = √(2t² -2t + 2)
Tehát az indulástól számított t perc múlva az 1. és 2. hangya √(2t² -2t + 2) távolságban lesz (nem centiben, hanem a kocka élhosszúságának arányában mérve).
A hangyák által bezárt háromszög szabályos, és mindvégig szabályos is marad, tehát a többi hangya egymástól vett távolsága is ugyanennyi.
A kérds az volt, hogy mikor lesz a hromszög területe minimális Szerencsére a háromszög mindvégig ugyanolyan alakú marad (csak mérete és elhelyezkedés változik), ezért nem kell területszámítással bajlódnunk: egész egyszerűen akkor lesz a területe minimális, amikor az oldalhosszúsága is minimális lesz. Tehát AB hosszát kéne minimalizálnunk, le kell vezetnünk, hogymely t időpillanatban lesz AB minimális:
AB = √(2t² -2t + 2) mely t-re minimális?
Szerencsére a gyökkel sem kel bajlódnunk. Hiszen valaminek a gyöke ugyanakkor lesz minimlis, amkior maga a gyök alatt lévő kifejezés is minimális. A kérdés tehát úgy is szólhat:
AB² = 2t² -2t + 2 mely t-re minimális?
Érdems a kifejezésből a kétszeres szorzót kiemlenünk. Ez is megkönnyíti a kérdést:
AB² = 2·(t² -t + 1) mely t-re minimális?
Nyilván ugyankkor, amikor a fele is éppen minimáéis. A 2-es szorzóval tehát nem kell bajlódnunk:
½·AB² = t² - t + 1 mely t-re minimális?
Bármenyire is sikerült leegyszerűsítenünk az eredeti kérdést, még mindig nem látszik, hogyan is lehetne levezetni a választ ebből. Azonban van egy konkrét technika erre, úgy hívják, ,,teljes négyzetté kiegészítés''
A t² - t + 1 kifejezés felírható-e úgy, mint valminek a négyzete (esetleg némi ,,hibakoorekcióval)?
Próbálkozzunk:
t² - t + 1 = (...)² ...
t² - t + 1 = (t - ...)² ...
t² - t + 1 = (t - ½)² ...
Mivel tudjuk, hogy (t - ½)² = t² - t + ¼, ezét ,,majdnem jó'' lett a legutolsó probálkozásunk. Persze, azért mégiscsakvan egy kis ,,hiba'': csak az a zavaró ¼ ne lenne! Hát korrigáljunk vele utólag:
t² - t + 1 = (t - ½)² - ¼
Hogy ennek az azonosságnak a feltárásával mire jutottunk, mi volt ennek a haszna? Az, hogy erre már nagyon könnyű megválaszolni a kérdést:
(t - ½)² - ¼ mely t esetén lesz ez minimális?
hát nyilván ugyankkor amikor (t - ½)² is minimális.
(t - ½)² pedig mikor minimális? Négyzetszám sohasem lehet negatív, hoszen mind a pozitív, mind a negatív számok ngyzete pozitív. Egyedül a nulla négyzete nem pozitív (hanem nulla). Minden más szám négyzete ennél csak nagyobb lehet. Így tehát, (t - ½)² pontosan akkor lesz minimális, amikor t - ½ éppen 0. Mert ha t - ½ nem nulla, akkor a négyzete mindenképp pozitív lesz.
Szóval (t - ½)² akkor minimális, amikor t - ½ éppen nulla.
t - ½ = 0
t = ½
Mértékegységek: perc mint időegység, kocka élhossza mint hosszegység.
A hangák mindvégig szabályos háromszöget zárnak be (ennek helyzete, mérete változik az idővel, de alakja nem), és éppen fél perc leteltével lesznak a legközelebb egymáshoz. Tehátt éppen fél perc múlva fogjá a legkisebb területű háromszöget bezárni. Persze ekkor egyben éppen félúton fognak tartani az élek mentén.
A távolságuk egyébként ekkor
AB = √(2t² -2t + 2) rőf lesz, persze a már kiszámított t idő multán, vagyis t = ½ perc elteltével.
AB = √[2·(½)² -2·½ + 2] = √[2·¼ -2·½ + 2] = √[½ - 1 + 2] = √[1½] = √[3/2] rőf.
Ez mindenesetre jóval kisebb, mint √2, márpedig a hangyák elindulásakor (és megérkezésekor) √2 a háromszög oldalhossza, tehát ,,útközben'' valóban előállnak kisebb értékek is (és éppen félúton a minimum).
Most, legvégül, ,,számoljunk vissza'' a feladat szövegében eredetileg megadott mértékegységekre:
Fél perc: 30 másodperc.
Kocka élhosszának (1 rőfnek, 60 cm-nek) a fele: 30 cm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!