Valaki segítene megoldani az alábbi feladatot?


"Magnézium-hidroxid oldat tömege 500 g és 0,176 tömegszázalékos, amelyet oxidálódott magnézium 0,4 g-jának vízzel való reakciójával állítottunk elő. Hány százaléka oxidálódott a Magnéziumnak? Mekkora térfogatú standardállapotú CO2 gázt képes megkötni a 300 g magnézium-hidroxid oldat?"

Nagyon köszönöm aki elmagyarázza, nem muszáj megoldani, csak hogy hogy kezdjek neki mert nem igazán értem.:(


2016. nov. 20. 15:54
 1/6 Arp Du ***** válasza:

az oldat tömegének 0,176%-a Mg(OH)2:

500 g *0,176/100= 0,88 g

Az első kérdéshez kelleni fognak moláris tömegek

Mg: 24,3 g/mol

Mg(OH)2: 58,33 g/mol

ha 0,4 g Mg -> 0,4 g /24,3g/mol= 0,0164 mol Mg

hasonlóan kiszámolod, hogy a 0,88 g Mg(OH)2 -> 0,015 mol

0,0164 mol Mg-ból 0,015 mol Mg alakult át

2016. nov. 20. 22:19
 2/6 Arp Du ***** válasza:

0,015 mol Mg(OH)2 a Co2-dal reagálva megköt ugyanennyit vagy 2x ennyit, az a reakció egyenletből látszik.

akkor a 0,015 vagy 0,03 mol CO2 térfogata kell.

1 mol standard állapotú gáz térfogata: 0,0245 m³

2016. nov. 20. 23:05
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Mégegy kérdésem lenne: hogy a Ca oxidálódott részben, tehát az CaO is nem? vagyis nem csak a 0,4 g Ca hanem abba van Cao is...vagy azt figyelembe sem kell venni?

2016. nov. 21. 19:10
 4/6 Arp Du ***** válasza:
Figyelembe kellene venni, jó észrevétel. Lehet nem értettem hogy a 0,4 g mire vonatkozik. Akkor az első válasz nem jó.
2016. nov. 21. 21:51
 5/6 Arp Du ***** válasza:

Ha a magnézium részben oxidálódott, akkor Mg: 0,4-x gramm és MgO: x gramm. (összegük 0,4 g)

Ha ezek mind teljesen átalakultak Mg(OH)2-dá, valszeg ez az eset van itt:

0,015 mol Mg(OH)2, ugyanennyi 0,015 mol magnézium volt a Mg-ban és MgO-ban összesen

Mg: 0,015-y mol és MgO: y mol.


Mg: (0,015-y) *24,3=0,4-x

MgO: y *40,3= x

oxidálódott magnézium: y mol ? ezt hasonlítod a 0,015 mol kiindulási magnéziumhoz


az első egyenletből x= 0,4 -(0,015-y)*24,3=...

ezt helyettesíted a másodikba y *40,3= ...


*(Talán érdekes előfordulhat, hogy hideg víznél magnézium-hidroxid réteg alakul ki és a fém belseje nem érintkezik a vízzel, Mg marad.)

2016. nov. 21. 22:34
 6/6 A kérdező kommentje:

Jajj nem tudom miért írtam Ca-t és CaO-t :D


Nagyon szépen köszönöm a segítségedet! Ment a zöld kesztyű!

2016. nov. 22. 16:24