X''=Ax diffegyenletet valaki oldani?


2016. nov. 14. 22:57
 1/9 vurugya béla ***** válasza:

Én kétszer integrálnám x szerint.

Első: X'=(AX^2)/2 + c

Második: X=(AX^3)/6 + cx + d

Itt c és d tetszőleges valós számok.

2016. nov. 15. 00:03
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Lehet, hogy rosszul értelmezem, de x második deriváltja nem 0? És nem ez lesz az egyenlet:


0=Ax ?

2016. nov. 15. 00:06
 3/9 dq ***** válasza:

2:

Egy általános x(t) függvény második deriváltja (t szerint) x"(t).

De pl x(t) deriváltja y szerint

> (x(t))' = t'*x'(t),

ennek a derivátja y szerint

> (x(t))" = t''*x'(t)+t'*t'*x''(t)

Ha nem számoltam el. Szóval, függ attól, hogy mi szerint deriválsz. És persze x szerint deriválva x"(t) az 0.

2016. nov. 15. 06:10
 4/9 dq ***** válasza:

A megoldása itt található:


[link]


Pl A=-1 esetén

> x = c_1*sin(t) + c_2*cos(t)

A=2 esetén

> x = c_1*sin(sqrt(-A)*t)+c_2*cos(sqrt(-A)*t)

(amelyben a vízszintes eltoltja is benne vannak)


Levezetni meg nem tudom hogyan "kell", én olyasmit tanultam, hogy az

> x'(t) = sqrt(-A)*y(t)

> y'(t) = -sqrt(-A)*x(t)

Szimultán diffegy rendszert kell megoldani a komplexek körében (biztosan lehet máshogy is).

Ennek meg a megoldásaira

> (x^2+y^2)' = 2xx' + 2yy' = 0

> x^2 + y^2 = -A

fennáll minden t-re, tehát (x(t),y(t)) egy kört rajzol ki a síkon, tehát szinuszos rondaság a megoldása komplexben.

Amirõl tudjuk hogy valós (mert az eredeti egyenlet valós), tehát kibontás után valósat kapunk.

2016. nov. 15. 06:26
 5/9 dq ***** válasza:

Pozitív A-ra inkább x^2 - y^2 = álladó lesz, ami egy hiperbola,

és a sinh cosh függvények lin kombjai a megoldás

2016. nov. 15. 07:09
 6/9 tatyesz ***** válasza:

Ez egy homogén lineáris másodrendű diff.egy., amit ilyen formában szokás írni:


x"-Ax=0


(általános alakban: ax"+bx'+cx=0)


Megoldása:


meg kell oldani a λ²-A=0 egyenletet:

λ²=A

λ=±√A


Ha A>0:


x(t)=C₁e^(√At)+C₂e^(-√At)


Ha A<0:


x(t)=C₁cos(√At)+C₂sin(√At)

2016. nov. 15. 09:27
 7/9 anonim ***** válasza:

#6 Válasza van a legközelebb a megoldáshoz, a többi baromság.

Bár a mai napig nem értem, aki nem ért egy témához, miért terjeszti a hülyeségeit...

#6 válaszhoz még hozzáteendő, nem vizsgálta a rezonancia esetét, vagyis amikor kétszeres gyök lesz lambdára...


Mellesleg Miből gondoljátok hogy A egy valós szám?


Lehet mondjuk mátrix is, ami sokszor elő is fordul, de erre itt nem gondolt senki...

2016. nov. 15. 20:48
 8/9 vurugya béla ***** válasza:
Igaza van az utolsónak, én se gondoltam volna, hogy a X nem a x függvénye. A mátrixos lehetőség meg végképp nem jutott az eszembe. Bocs.
2016. nov. 15. 22:27
 9/9 dq ***** válasza:

Nekem így tanították.


Másod (és n-ed) rendûre azt mondtuk, hogy csináljunk belõle többváltozósat.


Nem tanultam külön képletet vagy módszert a másodrendûekre.

2016. nov. 16. 07:46