Ezt a 3 ismeretlenest valaki meg tudná oldani?


x + 5y − 2z = 5

3x + 13y − 2z = 17

3x + 11y + 2z = 19


Egyszerűen sehogy sem jutok jó eredményre... Ha nem gond, kérhetnék levezetést is?



2016. okt. 22. 17:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Gauss-eliminációval kellene, de ha a harmadik egyenletet hozzáadod az első két egyenlethez, akkor sikerül egy két ismeretlenes egyenletrendszerré redukálni:


4x+16y=24

6x+24y=36


Ezt az egyenletrendszert már egyszerűbben meg tudjuk oldani; osszuk az első egyenletet 4-gyel, a másodikat 6-tal:


x+4y=6

x+4y=6


Látható, hogy a két egyenlet azonos, ezért ezeknek végtelen sok megoldása van (tehát az egyenletek nem alkotnak független egyenletrendszert). Mindenesetre azt meg tudjuk mondani x és y viszonyát: x=6-4y.


Innen talán sikerül befejezni a feladatot.

2016. okt. 22. 19:25
 2/2 anonim ***** válasza:

A utolsó kettő egyenlet összeadásából:

x+4y=6 jön ki ha ezt az elsőből kivonjuk akkor megkapjuk a y-2z=-1 egyenletet.

Na most mindhárom eredeti egyenlet kijön ez a kettő lineáris kombinációjaként. Ami azt jelenti hogy ez a két független egyenletem van igazából és nincs egy harmadik ami kellene a megoldáshoz.

2016. okt. 22. 20:21